Kijów: Olimpijski otwarty po modernizacji

źródło: własne / UEFA.com

Przy dźwiękach przebojów Shakiry i w blasku fajerwerków – tak Ukraina otwierała odmłodzony stadion narodowy. NSC Olimpiysky oddano do użytku po trwającej niemal trzy lata modernizacji.

Reklama

- Dziś cieszy się cały kraj - stwierdził obecny na ceremonii prezydent Wiktor Janukowycz. - Nowy stadion jest prezentem dla wszystkich naszych rodaków, szczególnie dzieci i młodzieży, dla których te mistrzostwa przyszłości organizujemy. Zakończona sukcesem przebudowa Stadionu Olimpijskiego stała się najbardziej wyrazistym przykładem wizerunku Ukrainy. Nie mam wątpliwości, że podczas UEFA EURO 2012 w Kijowie i na Ukrainie powitamy gości z wielu europejskich krajów oferując im najwyższe standardy.

W trwającej dwie godziny ceremonii otwarcia wzięło udział ok. 500 aktorów, tancerzy i innych wykonawców. Na ustawionej naprzeciw głównej trybuny scenie występowały gwiazdy ukraińskiej muzyki, ale gwiazdą wieczoru była niewątpliwie Shakira. Poniżej można zobaczyć fragment jej występu.

Widowisko mogło oglądać ok. 58 tys. widzów na trybunach i murawie. Ze względu na lokalizację sceny, wyłączono całą trybunę naprzeciw głównej, znacząco ograniczając pojemność. W organizacji bardzo ważną rolę odegrał program stewardingu, wdrażany przed Euro 2012. Widzom pomagało ok. 2,5 tys. stewardów. Ceremonię otwarcia zakończył efektowny pokaz sztucznych ogni nad stadionem.

Stadion Olimpijski Fot: karpovigorok.livejournal.com

Stadion Olimpijski był przebudowywany od grudnia 2008 roku i przez długi czas był uważany za „zakałę” ukraińskich przygotowań. Wskutek opóźnień wiosną 2010 roku doszło do zmiany wykonawcy i wprowadzenia planu naprawczego, który umożliwił nadrabianie zaległości. I choć udało się spełnić oczekiwania UEFA, pozostały kontrowersje, na czele z kosztem przekraczającym 4,5 mld hrywien – wyjątkowo wysokim jak na modernizację. Dotąd nie zamontowano bieżni lekkoatletycznej, która powinna się pojawić w najbliższych sześciu tygodniach.

W ramach prac wymieniono dolne trybuny oraz całą trybunę główną z 13-piętrowym budynkiem administracyjnym. Pojemność spadła bardzo znacząco z ponad 83 tys. do równo 70 050 miejsc. Za to obiekt otrzymał bardzo efektowne zadaszenie i fasady według projektu niemieckiej pracowni GMP Architekten. W możliwie krótkim czasie postaramy się pokazać aktualne zdjęcia stadionu.

Reklama