Australia: „Prostokąt” z Melbourne zasypany nagrodami

źródło: ArchitectureandDesign.com.au; autor: michał

Otwarty zaledwie półtora roku temu AAMI Park w Melbourne doczekał się w tym tygodniu kolejnej nagrody. W sumie na koncie ma już 22 (!) wyróżnienia, a to ostatnie wykracza poza samą Australię.

Reklama

AAMI Park w australijskim Melbourne zbiera wyróżnienia w ekspresowym tempie. Na każde trzy miesiące działania przypadają cztery nagrody. Tym razem stadion został nagrodzony za lekką konstrukcję fasad i zadaszenia przez producentów konstrukcji stalowych z Australazji. W dużym skrócie, doceniono fakt zużycia aż o połowę mniejszej ilości stali niż w przypadku tradycyjnych konstrukcji stalowych.

AAMI Park

Oszczędność była możliwa dzięki uczynieniu z zewnętrznych ścian i dachu AAMI Park zbioru kopuł geodezyjnych. To kopuły złożone z małych trójkątów, a podział konstrukcji na trójkąty gwarantuje wysoką wytrzymałość. Właśnie dzięki niej udało się zaoszczędzić aż połowę stali, co w dobie wzrostu cen tego surowca było szczególnie wartościowe.

Co ciekawe, to rozwiązanie nie jest niczym nowym. Po raz pierwszy wykorzystano je w 1923 roku, a w Polsce najbardziej znanym przykładem jest pokrycie Złotych Tarasów w Warszawie. Jednak przy projektowaniu stadionów dotąd to rozwiązanie nie było stosowane. Tym bardziej podział AAMI Park w Melbourne na 20 mniejszych kopuł zasługuje na uznanie.

Nowy stadion w Melbourne dzięki swoim nagrodom często bywa stawiany w opozycji do słynnego Melbourne Cricket Ground, który mieści ok. 100 tys. widzów i ma kształt owalu. Ponieważ AAMI Park jest obiektem tylko do futbolu i rugby, jest nazywany „prostokątem”.

Reklama