Wiedeń: Prace przed Euro 2008 przepłacone?

źródło: Stadionwelt.de; autor: michał

Opublikowano wyniki audytu związanego z wydatkami na Euro 2008 w Wiedniu. Okazało się, że na modernizację największego stadionu wydano o 70% więcej pieniędzy, niż deklarowały wcześniej władze.

Reklama

Choć to zaskakujące, prawdziwy koszt zmian na Ernst-Happel-Stadion poznajemy dopiero 3 lata po Euro 2008. Koszt prac w latach 2005-2008 szacowano najpierw na 18 mln €, później do publicznej wiadomości podana została kwota 14,9 mln €. To cena zmian w infrastrukturze pod trybunami, a także w konfiguracji widowni (m. in. zwiększenie liczby miejsc dla mediów).

Jednak opublikowany we wtorek audyt wydatków pokazał, że ostateczna cena wyniosła nie 14,9 mln i nie 18 mln €. Bilans jest znacznie wyższy, a wynosi 31 mln €. Wydatki pokryły wspólnie władze miasta i budżet centralny, ale - według analizy – w nieprawidłowy sposób. Nie prowadzono przetargów, które w takich sytuacjach są wymagane. Jak tłumaczy wiedeński departament ds. sportu wzrost kosztów był spowodowany zmianami w oczekiwaniach UEFA przed turniejem.

Reklama