Lublin: Lamela zaprojektuje nowy stadion

źródło: Gazeta.pl / Lamela.com / własne

Na wizualizacje jeszcze poczekamy, ale wiemy już, od kogo przyjdą – pisze Gazeta.pl. Estudio Lamela jest partnerem Budimeksu odpowiedzialnym za projekt nowego stadionu dla Lublina. Mając w pamięci koncepcje dla Krakowa, Łodzi i Wrocławia, liczymy na ciekawy obiekt.

Reklama

Przetarg na stadion miejski dla Lublina przy ul. Krochmalnej ma nietypową w Polsce formę. Jednocześnie wybrano firmę, która zaprojektuje i zbuduje nowy obiekt na 15,5 tys. widzów. Najkorzystniejszą ofertę przedstawił Budimex, dla którego projektują architekci z Estudio Lamela.

To wywodzące się z Hiszpanii studio projektowe ma na swoim koncie kilka znaczących realizacji sportowych, na czele z modernizacjami Estadio Santiago Bernabeu w Madrycie – i to wszystkimi, jakie były prowadzone w ostatnich 3 dekadach. Najpierw powiększyli stadion Realu Madryt, a później zadbali o stronę estetyczną i zaplecze komercyjne. Przeprojektowali też stadion Deportivo La Coruna, stworzyli koncepcję dla Majorki, Murcji, Logrońo czy wreszcie kilku dużych kompleksów treningowych, m.in. Realu Madryt i Valencii.

Od kilku lat firma jest obecna również w Polsce, gdzie z polskimi architektami już pracuje na swoją markę. Najpierw była koncepcja nowego stadionu dla Wrocławia (fot. 1), która jednak nie wygrała swojego konkursu. Drugie podejście, tym razem w walce o projekt Stadionu Piłsudskiego w Krakowie (fot. 2), przyniosło jednak sukces. A zrealizowany projekt zbiera wysokie noty i nagrody. Trzecią pracą była koncepcja nowego stadionu ŁKS (fot. 3), ale konkurs nie doprowadził i tak do realizacji stadionu. Czwartym razem znów się udało i znów w Krakowie (fot. 4). Tym razem projekt hali dla Wisły Kraków zdobył uznanie, ale wciąż czeka na realizację w związku z polityką prezydenta Jacka Majchrowskiego, by wstrzymać inwestycję.

Stadion dla Wrocławia - projekt Lamela Koncepcja stadionu dla Wrocława. Fot Estudio Lamela

Stadion dla Krakowa - projekt Lamela Koncepcja stadionu dla Krakowa. Fot Estudio Lamela

Stadion dla Łodzi - projekt Lamela Koncepcja stadionu dla Łodzi. Fot Estudio Lamela

Hala dla Krakowa - projekt Lamela Koncepcja hali dla Krakowa. Fot Estudio Lamela

Komentarz Stadiony.net: Powyższe wizualizacje nie dają odpowiedzi, jaki będzie stadion dla Lublina, ale to może być zaletą. Polskie biuro Lameli nie powiela w każdym projekcie schematów, a stara się dostosować go do lokalnych uwarunkowań. Gdy Lublin ogłaszał przetarg na nowy stadion, pojawiły się słowa krytyki i obawy o jego jakość. I choć wizje architektów zmierzą się z ograniczonym budżetem (na projekt i budowę łącznie 136 mln), przynajmniej zmierzą się wizje dobrych architektów.

Reklama