Nowy projekt: Stadion w Sarańsku

źródło: własne; autor: redakcja

Pomieści 44 000 widzów, będzie jedną z aren Mundialu 2018 i... będzie wyglądać zupełnie inaczej, niż na wizualizacjach pokazanych FIFA w kandydaturze Rosji. Lepiej czy gorzej? Oceńcie sami...

Reklama

Gdy Rosjanie walczyli z Anglią o organizację Mistrzostw świata 2018, pokazali FIFA całą serię efektownych wizualizacji. Prawie wszystkie były autorstwa niemieckiej pracowni Tim Hupe Architekten, która pracowała nad architektoniczną stroną kandydatury. Jednak już wiadomo, że o najmniej dwa stadiony będą wyglądać zupełnie inaczej. Pierwszym jest VTB Stadium and Arena w Moskwie, który powstanie jak wielki „blob” wewnątrz historycznych fasad Stadionu Dynama Moskwa. Z projektantem tego obiektu prowadziliśmy kilka tygodni temu wywiad.

Dziś prezentujemy drugi stadion, który na pewno nie będzie przypominał tego z kandydatury Rosji. Budowa już ruszyła, ale nie według projektu Tima Hupe, lecz miejscowej firmy SaranskGrazhdanProekt z Sarańska. Mieszczący 44 000 widzów obiekt będzie miał znacznie bardziej obły, mniej wyrazisty kształt od tego planowanego pierwotnie. Porównać je możecie poniżej.

Stadion w Sarańsku

Wiadomo już, że obiekt ma powstać w 2013 roku i pomieści 44 000 widzów na dwupoziomowych trybunach przedzielonych osobnym, wąskim pierścieniem miejsc biznesowych. Widownia według planu ma być podzielona na część stałą i tymczasową – istniejącą tylko do końca turnieju w 2018 roku. Na stałe stadion ma pomieścić 32 000 osób, bo miejscowa Mordowija nie potrzebuje aż tak wielkiego obiektu. Na czas światowej imprezy dostawionych będzie kolejnych 12 000 siedzisk.

Reklama