Nowe budowy: Nicea i Saint-Etienne

źródło: własne

Podczas gdy w Polsce wczoraj dwie areny Euro 2012 gościły wielkie tłumy, we Francji ruszają prace przed Euro 2016. Do naszych fotorelacji dołączają dziś Nice Eco Stadium oraz modernizowany Stade Geoffroy-Guichard. Tym samym przekraczamy magiczną granicę 100 budów!

Reklama

Stade Geoffroy-Guichard

Le ChaudronDziś stadion najbardziej utytułowanego zespołu Francji słynie bardziej z kibiców, niż ze swojej konstrukcji. Bo choć w 1998 roku gościł najlepsze drużyny świata jako arena Mundialu, najlepsze czasy ma już za sobą. Otwarty już 80 lat temu obiekt mieści nieco ponad 35,5 tys. widzów na w pełni zadaszonych trybunach, z których te za bramkami są znane na całym świecie dzięki tysiącom fanatyków zapełniających jednopoziomowe sektory.

Istniejące trybuny wystarczają co prawda na dotychczasową frekwencję (w minionym sezonie średnio 25 049 na każdym meczu), ale po pierwsze ich standard jest już niski, a widoczność zakłócona filarami podtrzymującymi dach na trzech z czterech trybun. Po drugie – zaplecze nie gwarantuje odpowiedniej obsługi najbardziej zamożnych klientów, co jest obecnie ważnym źródłem przychodów.

Dlatego w lipcu ruszyła modernizacja stadionu według projektu Atelier Chaix & Morel et Associés. Architekci postanowili zostawić dach tylko nad trybuną naprzeciw głównej, gdzie nie ma dziś słupów blokujących widok. Nad wszystkimi pozostałymi powstanie nowe zadaszenie, a pod nim nowe, przemodelowane trybuny. Za bramkami do istniejących sektorów dodane zostaną niewielkie balkony, ale z uszanowaniem wielkich tarasów dla najbardziej zagorzałych kibiców. Z czterech narożników dwa będą zabudowane trybunami, a dwa pozostaną puste. Mimo to od zewnątrz obiekt będzie miał zwartą bryłą, bo nawet nad pustymi narożnikami powstanie dach. Trybuny będą zresztą obudowane biurami i innymi powierzchniami użytkowymi, które będą widoczne zza wielkiej kolumnady – znaku rozpoznawczego tej koncepcji.

Nice Eco Stadium

Nice Eco StadiumLosy nowego stadionu dla Nicei to długa historia, która zaczęła się ok. dekady wstecz. Obecny Stade du Ray jest zdecydowanie poniżej oczekiwań, dlatego już parokrotnie władze zapowiadały budowę nowego stadionu. Jego wizualizacje bywały bardzo różne, ale zawsze łączyło je jedno – nie były realizowane. Aż do teraz i do ostatniego już projektu. Wizja Wilmotte & Associés doczekała się przełamania fatalnej passy i nowy stadion dla Nicei na 35 624 miejsca już powstaje.

Zainaugurowana na początku sierpnia budowa, prowadzona przez firmę Vinci, jest ze zrozumiałych względów w powijakach, stąd na pierwszych zdjęciach zobaczycie jedynie przygotowania placu budowy. Za to już w czerwcu 2013 wszyscy powinniśmy oglądać zupełnie nowy, imponujący obiekt wart prawie miliard złotych (245 mln €). Na koszt projektu znaczący wpływ mają koszty infrastruktury towarzyszącej, które w tym przypadku muszą być wysokie – przy stadionie powstanie bowiem centrum z 29 000 m2 powierzchni handlowych, narodowym muzeum sportu i podziemnymi parkingami na 1450 aut.

Reklama