Nowe projekty: Wielki sport dla Iraku

źródło: własne

Projektują Amerykanie, wykonują Irakijczycy. Takie założenie wydaje się przyświecać wielkim inwestycjom sportowym, które właśnie trwają lub rozpoczną się wkrótce w Iraku. W najbliższych latach powstaną trzy duże stadiony autorstwa 360 Architecture.

Reklama

Kraj wciąż potrzebuje przede wszystkim domów i systemu komunikacji, by umożliwić mieszkańcom powrót do normalnego życia. Jednak obok tych inwestycji postępuje rozwój infrastruktury sportowej. Od kilku lat pojawiają się zapowiedzi, że w Bagdadzie powstanie ogromny, mieszący 100 000 widzów stadion narodowy. Szczegółów jeszcze nie ma, są za to informacje o kolejnych dużych inwestycjach.

 

Basrah Sports City

Basrah Sports City Stadium

Największy budowany obecnie obiekt w Iraku to główny stadion sportowego miasteczka, jakie powstanie w Basrze. Jego trybuny pomieszczą 65 000 widzów i – co ciekawe – już są gotowe w stanie surowym. Od boiska oddzieli je jeszcze bieżnia, ponieważ obiekt ma służyć wielu dyscyplinom. Wszystkie sektory będą zadaszone, a fasada ma się wiązać z regionalnym zdobnictwem.

Kosztujący 500 mln $ stadion ma powstać w przyszłym roku, by w 2013 r. gościć Gulf Cup – piłkarskie mistrzostwa Bliskiego Wschodu. To jednak dopiero pierwsza faza budowy Basrah Sports City. Poza głównym stadionem powstanie też mniejszy na 10 000, kryta pływalnia, welodrom i korty tenisowe. Do tego obiekty treningowe do wielu dyscyplin, park i wreszcie mieszkania i budynki handlowe.

 

Minaa Stadium

Minaa Stadium

Pozostajemy w Basrze, choć na innych jej obrzeżach – Al-Minaa. W tym 2-milionowym mieście planowany jest trzeci stadion, tym razem dedykowany miejscowemu klubowi piłkarskiemu Minaa SC. To pierwszy zespół spoza Bagdadu, który zdobył mistrzostwo kraju. Ale to było jeszcze w latach 70. – teraz do świetności ma go przywrócić nowy stadion. W marcu ruszyły prace rozbiórkowe nad poprzednikiem, mieszczącym 10 000, ale bardzo starym i zniszczonym stadionem.

Po zrównaniu terenu z ziemią ruszyły prace nad budową zupełnie nowego obiektu, który zachowa bieżnię lekkoatletyczną, ale tym razem będzie ona otoczona przez kryte trybuny dla 30 000 osób. Za projekt znów odpowiada firma 360 Architecture z Kansas City.

 

Najaf Olympic Stadium

Najaf Olympic Stadium

Trzeci z dodanych dziś projektów autorstwa 360 Architecture pomieści tyle samo widzów, co Minaa Stadium (30 000), ale ma być minimalnie tańszy (83,75 mln $ względem 86 w Basrze). Zupełnie inna będzie też jego bryła, która nawiąże do muru otaczającego słynny Meczet Alego, największy symbolu Nadżafu. Olimpijski stadion zostanie więc zamknięty w prostopadłościennej bryle z bogatymi arabskimi zdobieniami.

Reklama