Australia: Wysyp nagród dla nowego stadionu w Melbourne

źródło: WorldInteriorDesignNetwork.com / własne; autor: michał

Aż cztery wyróżnienia odebrał otwarty w 2010 roku AAMI Park w Melbourne w najnowszej edycji Victorian Architecture Awards. Jedno z nich to nagroda za niekonwencjonalną konstrukcję dachu i fasad – informuje WorldInteriorDesignNetwork.com.

Reklama

AAMI Park jest przez mieszkańców Melbourne nazywany po prostu Rectangular Stadium („prostokątny stadion”) w opozycji do wielkiego Melbourne Cricket Ground, który ma okrągłe pole gry. Jednak nie za prostotę, a jakość i innowacyjność obiektu nagrodzono w tegorocznej edycji Victorian Architecture Awards. Nowy stadion zgarnął aż 4 wyróżnienia spośród 12, jakie przyznaje się w stanie Victoria.

W swoim dorobku po tegorocznej gali AAMI Park ma najbardziej prestiżowe wyróżnienie – Medal Architektury Stanu Victoria przyznawany już od 1929 roku. Dalej – dla najlepszego obiektu minionego roku w Melbourne, za najlepszy w regionie budynek użyteczności publicznej oraz za konstrukcję stalową.

AAMI Park

Ta ostatnia nagroda z pewnością bardzo ucieszy firmę Cox Architects, bo projektanci z tego biura szczycą się wyjątkową konstrukcją fasad i dachu, zużywającą o połowę mniej stali niż w przypadku konwencjonalnego przekrycia stadionu. Całą serię wzajemnie wspierających się kopuł nazwali „bioframe”, a nietypowy kształt podświetlanej nocą bryły zdecydował też o wyjątkowej architekturze stadionu.

AAMI Park mieści 30 500 widzów (z możliwością znacznej rozbudowy), a kosztował 268 mln AU$. Trwająca od 2007 r. zakończyła się w minionym roku, a obiekt znalazł się również wśród najciekawszych stadionów świata w opinii naszych czytelników. Nie tylko nominowaliście go w plebiscycie Stadion Roku, ale też przyznaliście mu aż 1683 pkt, pozwalając na zajęcie 8. miejsca wśród stadionów oddanych do użytku w 2010 roku.

Reklama