Anglia: Kibice wyrywali krzesełka, przyśpieszyli modernizację

źródło: własne; autor: redakcja

Dziś Wolverhampton Wanderers rozpoczęli wyburzanie jednej z trybun swojego stadionu. Wczoraj, gdy zespół rzutem na taśmę utrzymał się w Premier League, kibice wyrywali i odkręcali krzesełka – na pamiątkę. Od dziś możecie u nas zobaczyć projekt nowego stadionu.

Reklama

W niedzielnym meczu z Blackburn Rovers miejscowi co prawda przegrali 2:3, ale radości było co niemiara – mecz skończył się masowym wtargnięciem na murawę, bo mimo porażki Wolves utrzymali się w Premier League. Dzięki porażkom Birmingham City i Blackpool to właśnie te kluby spadły o punkt niżej i wypchnęły Wolverhampton ze strefy spadkowej. Po meczu było też emocjonalne pożegnanie – setki kibiców wyrywały krzesełka z północnej trybuny im. Stana Cullisa. Niektórzy wnieśli nawet na mecz śrubokręty i wykręcali swoje siedziska, na których siedzieli przez lata.

I choć klub apelował, by nie niszczyć trybuny, nikt nie zostanie ukarany. Zjawisko uznano za efekt wielkiego entuzjazmu wśród fanów. Dziś i tak na trybunę wjechała bowiem specjalna maszyna, która wyrywa krzesełka przed pracami rozbiórkowymi. W nowym sezonie nie będzie już północnej trybuny, a co za tym idzie pojemność spadnie z 29 do 23 995 widzów. Jednak tak będzie tylko w pierwszych kolejkach, bo już we wrześniu zostanie otwarty dolny poziom nowej trybuny, który pomieści 3000 widzów.

Przed sezonem 2012/13 gotowa będzie już cała nowa trybuna z narożnikiem, która podniesie pojemność obiektu do 31 700 miejsc. Pod wartą 16 mln funtów trybuną znajdzie się nowe muzeum klubu, sklep, bary, kioski i sale bankietowe. Co ciekawe, w konstrukcji uwzględniony będzie historyczny zegar, który zabezpieczono już kilka tygodni temu, a przed budynkiem stanie pomnik Stana Cullisa, który również odpoczywa w klubowym magazynie.

Jako druga upadnie trybuna wschodnia – znacznie większa, bo wzdłuż boiska. Trzecia, południowa, nie będzie burzona. Jej konstrukcja pozwala na to, by jedynie zdjąć dach i dobudować kolejne krzesełka na drugim poziomie. Opisane prace pochłoną ok. 40 mln funtów. W sezonie 2014/15 już tylko główna, zachodnia trybuna nie będzie nowa. Ale i na nią może przyjść kolej. To będzie zależało od zapotrzebowania. Trzy fazy modernizacji podniosą bowiem pojemność do 37 500 miejsc i jeśli to nie wystarczy, to klub planuje budowę nowej trybuny właśnie na zachodzie. Dzięki temu pojemność podskoczyłaby do 50 000 miejsc.

Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda stadion dziś i jaki będzie na starcie sezonu 2012/13. A w galerii projektu znajdziecie też wizualizacje z trzema nowymi trybunami.

Molineux Stadium Fot: Beacon Radio (cc: by-nc)

Molineux Stadium Fot: Beacon Radio (cc: by-nc)

Molineux Stadium Fot: Beacon Radio (cc: by-nc)

Reklama