Brazylia: Efektowny kompleks rekreacyjny przy Maracanie

źródło: własne

Przebudowa będzie kosztować ogromne pieniądze i skończy się później, niż planowano. Ale mimo to przy stadionie ma powstać wielki kompleks rekreacyjny, który znacząco podniesie atrakcyjność okolicy.

Reklama

Maracanã, która ustanowiła rekord wszech czasów we frekwencji meczu, to dla Brazylijczyków źródło wielkiej narodowej dumy. Na tyle duże, że żaden z pytanych przez nas fotografów i dziennikarzy przygotowujących m. in. dla Was fotorelacje z przebudowy, nie zakwestionował modernizacji. Tymczasem rachunek ekonomiczny jasno wskazuje, że mniejszym wydatkiem byłby nowy stadion zbudowany od podstaw.

W marcu okazało się bowiem, że konieczne będzie nie tylko zrównanie z ziemią dolnego poziomu trybun, ale też dachu, który pierwotnie miał zostać jedynie przedłużony. Koszty wzrosły już do ponad miliarda reali (prawie 2 mld zł!), a termin realizacji parę dni temu przedłużono o kwartał – do końca marca 2013. To oznacza, że stadion najpewniej nie będzie areną Pucharu Konfederacji, rozgrywanego tradycyjnie rok przed Mundialem.

Jednak nawet te problemy i raporty fatalnie oceniające prowadzenie inwestycji zdają się nie mieć wpływu na politykę władz. Te nie rezygnują z budowy przy stadionie pokaźnego centrum rekreacyjnego. I choć Maracanã leży tuż przy dużej sieci kolejowej, tereny zapowiadają się atrakcyjnie. Na poniższych wizualizacjach możecie zobaczyć deptaki, ścieżki rowerowe, park ze skwerami, skateparkiem, stawem i fontannami. Jeden z placów znajdzie się… nad torowiskiem, a po drugiej stronie torów powstaną boiska sportowe, m. in. do futbolu, koszykówki i siatkówki plażowej.

Maracana

Maracana

Maracana

Maracana

Maracana

Reklama