Odliczanie: 7. Khalifa Stadium

źródło: własne

Kiedy powstał, był jedynym stadionem w kraju. Przez lata zmieniał się nieznacznie, aż w 2005 roku stał się jednym z najbardziej charakterystycznych stadionów świata. Wembley ma olbrzymi łuk, a stadion w Dausze ma ich aż trzy. A będzie mieć jeszcze więcej...

Reklama

Kiedy w 1976 roku powstawał Khalifa International Stadium, był jedynym obiektem sportowym w całym Katarze. Ale też sam Katar był wtedy państwem z ludnością poniżej 300 000 obywateli. Dlatego trybuny dla 20 000 były więcej niż wystarczające. Mniejsza z nich, zachodnia, była przykryta bardzo charakterystycznym płaskim dachem. Z kolei wschodnia część widowni, która mieściła większość odwiedzających, była odkryta.

Zgodnie z zasadą popularną na Bliskim Wschodzie obiektowi nadano imię rządzącego emira, Khalifa bin Hamada Al Taniego. Jeszcze za jego życia obiekt rozbudowano w 1984 roku, ale na globalną popularność czekał przez dwie kolejne dekady. Kiedy w 2002 roku Katar otrzymał prawo do organizacji Igrzysk Azjatyckich, nie był już maleńkim i nic nieznaczącym emiratem. Jego populacja się podwoiła, a zasoby finansowe urosły znacznie bardziej. Dlatego do modernizacji stadionu narodowego wybrano światową mieszankę najlepszych specjalistów. Architekci i inżynierowie z Australii, a wykonawcy i producenci materiałów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady, USA, Malezji i Indii.

Efekty modernizacji z 2005 roku. Fot: Globespotter

Za projekt modernizacji stadionu odpowiadali architekci i inżynierowie z Arup Sport, DHG oraz Cox Richardson Architects & Planners. W wizji modernizacji zastosowali pomysły wcześniej wykorzystane w odrzuconym projekcie australijskiego stadionu narodowego. Główną rolę – tak z inżynieryjnego, jak i estetycznego punktu widzenia – odgrywają w nim potężne stalowe łuki. Nad zachodnią trybuną jest ich dwa – główny zapewnia utrzymanie rozciągniętej nad widzami membrany. Tuż nad trybuną znajduje się drugi, który nadaje dachowi kształt i pomaga go wspierać. Nad wschodnią góruje łuk oświetleniowy – podczas wielkich imprez służy jako miejsce odpalania fajerwerków, a na co dzień skupiona jest tam część oświetlenia stadionu.

Choć pod względem rozmiaru łuki w Katarze nie dorównują tym z angielskiego Wembley, Khalifa Stadium i tak dysponuje jednymi z największych tego rodzaju konstrukcji. Rozpiętość wszystkich trzech to aż 265 metrów, a wysokość dwóch głównych to 76 (zachodni, podtrzymujący dach) i 75 metrów (wschodni) ponad poziom gruntu.

W 1976 roku stadion też był charakterystyczny, choć znacznie mniejszy.

Przebudowa ruszyła w 2003 roku, a zakończyła się w lutym 2005. Poza efektownymi łukami stadion otrzymał nową trybunę zachodnią, mieszczącą ok. 30 000 widzów. Trybuna wschodnia w pamięta jeszcze czasy budowy w 1976, a potem modernizacji w 1986 roku. Pod względem kształtu się nie zmieniła, za to w 2005 roku przeszła kosmetyczną modernizację i otrzymała dodatkowe funkcje (m. in. dwa baseny pod konstrukcją). Trybuny otrzymały nowe krzesełka tworzące biało-fioletową mozaikę. Na co dzień są niewidoczne, ponieważ stadion jest wyposażony w pokrowce, chroniące je przed słońcem i zanieczyszczeniami.

Na Igrzyska Azjatyckie 2006 Katar przygotował nie tylko główny stadion – wokół niego architekci mieli do zagospodarowania aż 95 ha przestrzeni publicznej, a jako osobne inwestycje już wcześniej zaczęły tu powstawać mniejsze elementy narodowego centrum sportu w Katarze, które dysponuje m. in. krytym stadionem lekkoatletycznym i drugim – piłkarskim. Oba znajdują się pod potężną kopułą, która stanowi część akademii sportowej Aspire.

Na Igrzyska Azjatyckie 2006 za trybuną wschodnią ustawiono wielki ekran. Fot: AspireZone.qa

Spektakularne inwestycje Kataru posłużyły nie tylko Igrzyskom z 2006 roku. Kraj poszedł za ciosem i w tym roku gościł Mistrzostwa Azji, a za kolejnych 11 – jak wszyscy wiemy – będzie organizatorem Mistrzostw Świata. Czy pierwszych organizowanych w ziemie? To jeszcze nie jest pewne, ale na pewno Katarczycy stworzą prawdziwie bajkową scenerię dla Mundialu.

Częścią tej scenerii będzie też Khalifa Stadium. Straci status największego obiektu w kraju na rzecz imponującego Lusail Stadium (pierwszy ze składanym dachem nie tylko nad boiskiem, ale też nad trybunami) planowanego kilkanaście kilometrów dalej. Wiele wskazuje jednak na to, że zyska nową trybunę wschodnią i zadaszenie nad nią. Według wstępnych informacji po przebudowie zachodnia i wschodnia trybuna mają być niemal swoimi lustrzanymi odbiciami. Niemal, bo wschodnia nie będzie miała tak bogatej infrastruktury dla VIP-ów, za to większą pojemność. Dzięki widowni wschodniej na 40 000 miejsc pojemność całego obiektu urośnie do prawie 70 000 miejsc. Pierwotnie ten etap miał być wykonany już w latach 2009 – 2011, ale został odłożony w czasie.

Tak będzie wyglądać stadion z lotu ptaka w 2022 roku?

Reklama