Mundial: Katar 2022!

źródło: własne

Komitet wykonawczy FIFA wybrał Katar na gospodarzy kolejnych Mistrzostw Świata 2022. Decyzję poprzedziły trzy miesiące wizytacji, a przez ostatnie dwa dni FIFA oglądała prezentacje każdego z krajów.

Reklama

Gospodarzem Mistrzostw Świata 2022 będzie Katar. Tak zdecydowała FIFA podczas czwartkowych obrad w Zurychu. Głosowanie poprzedziły dwa dni, podczas których prezentowali się wszyscy kandydaci. Wcześniej od lipca do września każdy z 11 krajów kandydujących był odwiedzany przez ekspertów FIFA.

Ogłoszenie decyzji zaplanowano na godzinę 16:00, jednak głosowanie komitetu wykonawczego przedłużyło się do 16:30. Ogłoszone decyzje można uznać za niespodziewane, ponieważ zarówno kandydatury Rosji (2018), jak i Kataru były nisko oceniane pod względem prognozowanych zysków z organizacji.

Podobno Katar był uważany za bardzo mocnego kandydata już przed głosowaniem. A kogo Wy byście wybrali? Czekamy na facebooku »

Poniżej prezentacje pięciu pierwszy stadionów przedstawionych przez Katar. Pod tekstem znajdziecie linki do wszystkich 11 wyjątkowo imponujących projektów.

Komplet 12 stadionów przygotowanych przez Katar to efektowne architektonicznie koncepcje w ogromnej większości zbudowane poprzez nadbudowę stałych trybun tymczasowymi sektorami widowni. Po zakończeniu imprezy te elementy trybun mają trafić do krajów rozwijających się, gdzie infrastruktura sportowa wymaga inwestycji. Tam z elementów trybun mają powstać 22 nowe, mniejsze stadiony. Katar zamierza wydać na areny Mistrzostw aż 3 mld $, bo tylko 3 obiekty będą odnawiane – pozostałe powstaną od podstaw.

Niespotykaną cechą kandydatury jest koncentracja infrastruktury sportowej – większość stadionów znajdzie się w promieniu zaledwie 60 kilometrów od siebie. Podobnie jest z centrami pobytowymi, które również mają być bardzo skoncentrowane. Katar planuje całą imprezę skupić wokół zaledwie siedmiu miast, z których żadne nie zbliża się nawet do miliona mieszkańców.

Z drugiej strony ta koncentracja może ułatwić kontrolę klimatu – jednym z głównych wyzwań dla emiratu jest obniżenie temperatury, która w czerwcu i lipcu może wynosić nawet ponad 45 stopni. Dlatego zarówno stadiony, centra pobytowe i treningowe, jak i strefy kibiców, mają być specjalnie chłodzone, by temperatura wynosiła ok. 27 stopni.

FIFA zwraca uwagę, że bardzo wiele z zaplanowanych przez Katar elementów infrastruktury jeszcze nie istnieje, jednak zaraz po dokonanym wyborze Katarczycy zapowiedzieli w Zurychu, że FIFA i cały świat będą z nich bardzo, bardzo dumni.

Kandydatami do organizacji Mistrzostw Świata w 2018 roku były Anglia i Rosja. Belgia z Holandią oraz Hiszpania z Portugalią złożyły wnioski zarówno o imprezę z 2018 roku, jak i w 2022, jednak później oba komitety kandydujące zdecydowały o skupieniu się na Mundialu 2018. Mistrzostwa 2022 chciały organizować: Australia, Japonia, Katar, Korea Południowa i USA.

Zobacz wszystkie stadiony przygotowane przez Katar na 2018 rok! CZĘŚĆ 1, CZĘŚĆ 2

Reklama