Kijów: Wielki pawilon przy stadionie

źródło: NSC-Olymp.com; autor: michał

Euro 2012 to nie tylko wielki turniej piłkarski, ale też wielkie imprezy dla UEFA i 13 000 jej gości. Przy kijowskim stadionie powstanie pawilon o powierzchni aż 34 400 metrów kwadratowych. Na czas Euro tam będą bawić się sponsorzy i partnerzy UEFA – pisze NSC-Olymp.com.

Reklama

Kijowski Stadion Olimpijski jako arena finałowego meczu Euro 2012 musi być świetnie przygotowany logistycznie do największej europejskiej imprezy piłkarskiej. Na południe od obiektu, na parkowym wzgórzu, powstanie tymczasowa strefa dla mediów. Na wschód od obiektu, w bezpośrednim sąsiedztwie trybun, stanie wielkopowierzchniowy budynek. Stanie w miejscu starych kortów tenisowych i krytego lodowiska.

Będzie się składał z kilku poziomów. Dwa najniższe będą zagospodarowane na parkingi, których dziś przy arenie brakuje. Na trzecim powstanie muzeum i centrum krajowe antydopingowe. Na dachu tego elementu znajdzie się obszerny taras oraz wielki przeszklony pawilon. To właśnie tam będą podczas Euro gościć sponsorzy i partnerzy UEFA. Dzięki układaniu konkretnych stref jedna nad drugą budynek w nieznacznym stopniu ingeruje w zieleń parku, z którym graniczy, zostawiając nietknięte wielkie kilkusetletnie drzewa. Pawilon będzie połączony ze stadionem rampami, umożliwiając szybką komunikację.

Po Euro 2012 w miejscu strefy dla gości znajdzie się kompleks sportowy. W jego skład wejdzie nowa hala z lodowiskiem dla 3000 widzów, hala wielofunkcyjna o takiej samej pojemności oraz kryte i odkryte (na tarasie) korty tenisowe.

Już ruszyły prace przygotowawcze, choć ostateczny projekt i kosztorys (322mln hrywien, czyli ok.116mln zł) muszą być jeszcze zaakceptowane przez rząd. Na razie rozebrano stare budynki i trwa układanie ścian oporowych.

Fot: NSC-Olymp.com

Reklama