W 2014 Mundial ruszy z Sao Paulo

źródło: EPA; autor: michał

Choć było wiele obaw, zmiany projektu i lokalizacji, w poniedziałek organizatorzy potwierdzili: Mecz otwarcia Mistrzostw Świata 2014 odbędzie się na nowym stadionie w Sao Paulo. Zobaczcie go.

Reklama

Nowy stadion otwarcia Mundialu powstanie we wschodniej dzielnicy Itaquera, oddalonej znacząco od centrum Sao Paulo, gdzie mieści się Morumbi. To na tym drugim stadionie pierwotnie miał się odbyć otwierający imprezę pojedynek, ale z powodu braku gwarancji finansowych dla bardzo kosztownej i kontrowersyjnej modernizacji, FIFA odrzuciła ten obiekt.

Odpowiedni stadion na mecz otwarcia? Skomentuj na facebooku »

Na Itaquerze powstanie typowo piłkarski obiekt, który zaoferuje widzom rzadką w Brazylii bliskość boiska. Wzdłuż linii bocznych trybuny od zawodników dzielić będzie tylko 7 metrów, za bramkami – 10m. Stadion zastąpi boiska treningowe klubu Corinthians. To właśnie ten utytułowany klub będzie gospodarzem obiektu. Na co dzień pojemność będzie wynosić 48 000, ale na czas Mundialu za bramkami powstaną tymczasowe sektory o pojemności ok. 10 000 każdy. Poniżej możecie zobaczyć, jak będzie wyglądał obiekt bez tych trybun oraz po ich instalacji.

Stadion jest dziełem pracowni CDC Arquitectos i wzbudził niemałe kontrowersje ze względu na kształt. Chronieni przed deszczem będą tylko widzowie siedzący wzdłuż boiska, bo za bramkami dach będzie jedynie symbolicznym połączeniem wyższych trybun bocznych i zawiśnie kilkadziesiąt metrów nad głowami kibiców.

Prace przygotowujące grunty pod przyszłą budowę już ruszyły. Inwestycja jest warta ok. 350 mln R$ (ok. 580 mln zł) bez dodatkowych trybun na Mundial. Te pochłoną kolejne 170 mln (280mln zł).

Reklama