Remont słynnej Maracany pochłonie majątek

źródło: TVN24.pl; autor: michał

Modernizacja legendarnego stadionu Maracana w Rio de Janeiro na mistrzostwa świata w 2014 roku będzie kosztować 393 miliony dolarów. Taką kwotę podał w wywiadzie dla dziennika "Globo" sekretarz miasta ds. sportu i turystyki Marcia Lins – informuje TVN24.pl.

Reklama

Prace modernizacyjne rozpoczną się w grudniu 2012 roku, stadion będzie gotowy na turniej o Puchar Konfederacji, który zostanie rozegrany jesienią następnego roku. Maracana została wybudowana na mistrzostwa świata w 1950 roku. Teraz obiekt będzie poddany gruntownej modernizacji, by spełniał obecnie obowiązujące normy budowlane. Jego pojemność zostanie zwiększona z 77 743 (tyle jest krzesełek) do 90 000 widzów.

Stadion został oddany do użytku na otwarcie mistrzostw świata w 1950 r., kiedy to na trybunach ustanowiono nieoficjalny rekord wszechczasów we frekwencji na meczu piłkarskim. Pojedynek Brazylii z Urugwajem oglądało 199 854 kibiców. Potem rozgrywane były na nim głównie mecze pomiędzy największymi klubami Rio de Janeiro: Flamengo, Botafogo, Fluminense i Vasco da Gama. Stadion bywał również gospodarzem innych wydarzeń sportowych oraz wielu koncertów.

Maracana uważana jest w Brazylii za perłę architektury sportowej i posiada status zabytku. Organizatorzy proponują, by z leciwego obiektu o fatalnej widoczności z trybun uczynić jedną z głównych aren Mundialu 2014.

Reklama