Projekt stadionu dla Sosnowca zaprezentowany

źródło: PortalKibica.pl / Zwarts en Jansma

prezentujemy wizualizacje nowego obiektu Zagłębia, zaprojektowanego przez holenderską pracownię Zwarts en Jansma. Pomieści 18 tys. kibiców i ma być gotowy do 2011 roku, by gościć uczestników Euro 2012.

Reklama

Projektanci informują, że projekt nowego stadionu został przyjęty bardzo entuzjastycznie przez inwestora – miasto Sosnowiec. Mieszczący 18 tys. widzów nowy stadion ma powstać w miejscu obecnego. Realizacja w czterech etapach sprawi, że będzie można go użytkować przez cały czas budowy.

Stadion powstanie z myślą o kibicach, dla których oglądanie meczu jest równie istotne, co uczestniczenie w tworzeniu wspaniałej atmosfery. „Projektowanie stadionów rozpatrujemy w kategoriach społeczności, a piłkę jako teatr, w którym ogląd boiska dla pojedynczego kibica jest równie ważny, co oglądanie i słuchanie pozostałych kibiców” – informuje pracownia na swojej stronie internetowej. Zastrzega, że nie braknie „surowej” trybuny dla najzagorzalszych kibiców, ale będą też luksusowe skyboksy (aż 30), czyli przeszklone salki dla biznesmenów.

Ale poza funkcją sportową stadion może pełnić też wiele innych, o czym Holendrzy wiedzą doskonale. To właśnie oni zaproponowali, by nowy stadion w Hadze połączyć z butikami, myjnią i kinem. W Sosnowcu zaproponowali integrację obiektu z parkiem i stworzenie ciekawego miejsca rekreacji z parkingami dla 800 aut. Przy stadionie ma też powstać centrum sportowe z boiskami treningowymi, ale też kręgielnią, klubem fitness, spa, ścianką wspinaczkową, boiskami do tenisa, badmintona oraz squasha, a także halą do judo i biurami mogącymi pomieścić administrację aż pięciu klubów sportowych.

Sam stadion ma powstać po części na wale ziemnym, dla ograniczenia kosztów. Kibice jednak nie powinni odczuć z tego powodu niedogodności, ponieważ dotyczy to tylko niewielkiego, niższego poziomu trybun. Drugi pierścień będzie znacznie okazalszy, a pokryje go wyjątkowy w Polsce dach. Będzie miał eliptyczny kształt i ma opadać w kierunku boiska, podobnie jak w innych projektach pracowni – Alkmaar, Hadze i Rotterdamie.

Koszt budowy kompleksu Holendrzy szacują na 52 miliony euro. Stadion ma być jednym z ośrodków, w których będą się przygotowywać reprezentacje podczas Euro 2012.

Po długim oczekiwaniu możecie też zobaczyć w naszym serwisie najnowszy polski stadion - Motoarenę w Toruniu. Jednocześnie dodaliśmy zdjęcia stadionu, wizualizacje projektu i obszerną fotogalerię z budowy.

Reklama