Projekt Barcelony czeka na urzędników

źródło: własne; autor: Michał

Projekt rozbudowy Camp Nou jest gotowy od dwóch lat, ale prace ciągle się nie rozpoczęły. Według pracowni Foster + Partners przyczyną jest zmiana kwalifikacji terenów wokół stadionu.

Reklama

Opóźnienie w realizacji projektu wynosi już 18 miesięcy. Podczas gdy inne kluby wstrzymują swoje inwestycje z powodu kryzysu (np. Liverpool czy Valencia), Barcelona twierdzi, że przyczyną wstrzymania jest zmiana kwalifikacji terenów wokół stadionu. W tym czasie, według doniesień prasowych, zespół pracowni Fostera analizował możliwość dalszej rozbudowy stadionu. Zamiast powiększenia o 8 000 (do 106), być może uda się podnieść pojemność do ponad 116 000.

Projekt przygotowany przez Foster + Partners ma kosztować 250 milionów euro. Przewidywany termin realizacji to 2013 rok. Stadion ma otrzymać zadaszenie i zewnętrzną elewację w postaci łusek w barwach Barcelony i Katalonii. Fasada ma chronić przed deszczem, ale nie będzie całkowicie kryła wnętrza, dzięki czemu stadion ma się naturalnie wentylować.

W ramach projektu poprawione mają być pomieszczenia dla mediów, widzów niepełnosprawnych i przede wszystkim biznesmenów. Ma też powstać nowe muzeum. Przebudowa ma przebiegac etapami, by stadion mógł być bez przerwy użytkowany.

Reklama