USA wystawia 30 superstadionów na Mundial

źródło: PortalKibica.pl; autor: Michał

Amerykański komitet ogłosił, że aż 30 tamtejszych stadionów kandyduje do organizacji Mistrzostw Świata 2018 i 2022. Najnowszy mieści 110 tysięcy widzów. USA wytacza największe działa ze wszystkich kandydatów, wydali już 9 miliardów dolarów.

Reklama

Do organizacji Mistrzostw Świata w USA zgłosiło się aż 58 obiektów (!), ale tamtejszy komitet pozostawił w wyścigu tylko 30. I choć jeszcze daleko do ostatecznego wyboru organizatora, Amerykanie ogłosili, że nie zamierzają wybierać mniejszej grupy – poczekają, czy zostaną wybrani na gospodarzy.

Do organizacji Mundialu niezbędnych jest 12 stadionów. Wszystkie muszą przekraczać 40 tysięcy miejsc, a dwa dodatkowo powinny być większe od 80 000 – na otwarcie i finał. W kandydaturze USA najmniejszy stadion ma 61,5 tysiąca, a największy 110 tys. (!). Bogactwo jest bardzo duże, dlatego być może kraj będzie mógł powiększyć liczbę miast-gospodarzy. Tak się stało w Korei i Japonii, gdzie każde państwo mogło wybrać 10 miast.

Wszystkie obiekty wybrane przez USA to stadiony do futbolu amerykańskiego, z ligi NFL. Gołym okiem można jednak stwierdzić, że niektóre mają większe szanse od pozostałych. Wiele wymaga modernizacji – brakuje im zadaszenia lub mają zbyt wąskie pole gry i nie można tam zmieścić boiska do piłki nożnej.

Najnowocześniejsze stadiony to te w Arlington, Glendale, Houston, Detroit i Indianapolis. Każdy z nich ma zadaszenie, także rozsuwane nad murawą. Mają też bardzo rozbudowane części komercyjne. Dodatkowo gigant w Arlington ustanowił przynajmniej kilka rekordów w architekturze, jest absolutnym pewniakiem do organizacji. W sumie Amerykanie wydali w ciągu ostatnich 20 lat ponad 9 miliardów dolarów, a kilka kolejnych projektów jest w drodze i jeśli kraj otrzyma organizację finałów, na pewno rozgorzeje wyścig na najlepsze miasto i najlepszy stadion.

W trzydziestce są też cztery obiekty, które mają dach w postaci stałej kopuły, przez co boisko musi być sztuczne (patrz - zdjęcia poniżej). Z drugiej strony, większość wybranych stadionów albo nie ma dachu w ogóle, albo ma go bardzo niewiele. Takie rozwiązanie uzasadnia ciepły klimat i mała ilość opadów, ale dla FIFA to może być mało. Kompletna lista wybranych stadionów w Portalu Kibica, a najciekawsze znajdziecie w sekcji poświęconej amerykańskim stadionom.

FIFA przyzna prawa do organizacji Mistrzostw 2018 i 2022 jednocześnie. Do organizacji zgłosiły się Australia, Anglia, Indonezja, Japonia, Meksyk i Rosja. Połączone kandydatury wystawiły Hiszpania z Portugalią i Belgia z Holandią. Z kolei Korea Południowa i Katar zgłosiły się, zaznaczając, że rywalizują wyłącznie o imprezę w 2022 roku.

Reklama