Stadion Petar Miloševski (Stadion pod Tumbe Kafe)
Pojemność | 10 000 |
---|---|
Kraj | Macedonia Północna |
Miasto | Bitola |
Kluby | FK Pelister Bitola |
Inne nazwy | Stadion pod Tumbe Kafe |
Inauguracja | 1937 |
Adres | Gradski stadion bb, 7000 Bitola |
Reklama
Stadion Petar Miloševski – opis stadionu
Jak powstawał stadion pod Tumbe Kafe?
Stadion w Bitoli został wybudowany w 1937. W 1980 oddano do użytku żelbetową trybunę po południowej stronie. W XXI wieku mówiło się o rozbudowie obiektu. W 2013, po kolejnych niespełnionych obietnicach samorządu, powstała społeczna inicjatywa „Sakame Stadion wo Bitola” („Chcemy stadionu w Bitoli”), w ramach której modernizację obiektu poparło wiele osób z Bitoli, z całej Macedonii, a także spoza kraju, w tym znani sportowcy i osobistości.
W grudniu 2016 rozpoczęła się budowa nowej trybuny głównej po stronie północnej, mogącej pomieścić ok. 4800 widzów. Jej otwarcie miało miejsce 3 grudnia 2022, przy okazji meczu macedońskiej drugiej ligi (Pelister Bitola – Wardar Skopje 2:2). Koszt budowy trybuny wyniósł 5,5 mln € i został pokryty z samorządowego budżetu.
Rozbudowa zwiększyła pojemność całego obiektu z 6 do ok. 10 tys. widzów. W planach są dalsze etapy prac, mające objąć budowę trybun na łukach, modernizację trybuny południowej, remont nawierzchni bieżni lekkoatletycznej czy instalację oświetlenia.
Czyje imię nosi stadion w Bitoli?
Pod koniec 2021 powstała inicjatywa nadania stadionowi imienia Petara Miłoszewskiego, pochodzącego z Bitoli bramkarza, 59-krotnego reprezentanta Macedonii, zmarłego w 2014 w wyniku wypadku samochodowego. 27 grudnia 2021 radni miejscy zagłosowali za zmianą nazwy stadionu, który dotychczas znany był jako Stadion pod Tumbe Kafe. Imię Petara Miłoszewskiego już od 2014 nosi także ośrodek treningowy krajowej federacji piłkarskiej w Skopje.
Komu służy stadion im. Petara Miłoszewskiego w Bitoli?
Głównym użytkownikiem stadionu są piłkarze klubu FK Pelister. Klub ten powstał w 1945, choć jego korzenie sięgają 1924. W sezonie 1991/92 zespół wystąpił w najwyższej lidze jugosłowiańskiej. Był to jednak ostatni sezon tych rozgrywek przed rozpadem SFR Jugosławii, w którym nie uczestniczyły już drużyny z Chorwacji i Słowenii, a w jego trakcie, z powodu wojny, wycofało się większość zespołów z Bośni i Hercegowiny. Wcześniej Pelister w sezonie 1975/76 oraz od 1982 występował w drugiej lidze jugosłowiańskiej.
Po ogłoszeniu niepodległości Macedonii (od 2019 Macedonia Północna) Pelister zaliczał się do najbardziej rozpoznawalnych klubów w kraju, chociaż jak dotąd nie zdobył jeszcze tytułu mistrzowskiego. W latach 2001 i 2017 zdobywał za to Puchar Macedonii, okazjonalnie występował też w europejskich pucharach.
Kibice klubu znani są pod nazwą Czkembari. Ich największym rywalem są Komiti, dopingujący Wardar Skopje. Konfrontacje tych zespołów określane są mianem wiecznych derbów, a rywalizacja kibiców zalicza się do największych na północnomacedońskiej scenie ultras. W 1993 na stadionie w Bitoli doszło do groźnie wyglądających zamieszek przy okazji meczu Pelisteru z Wardarem.
Jak wygląda stadion im. Petara Miłoszewskiego w Bitoli?
Stadion posiada dwie trybuny. Nowa (otwarta w 2022), zadaszona trybuna główna po stronie północnej może pomieścić ok. 4800 widzów. Znajdują się na niej loże VIP oraz miejsca dla dziennikarzy i komentatorów. Pod trybuną mieści się trzykondygnacyjne zaplecze. Po przeciwległej stronie znajduje się druga trybuna, otwarta w 1980. Jej górne fragmenty są zadaszone. Pojemność całego stadionu wynosi ok. 10 000 widzów.
Wokół boiska na stadionie biegnie mocno zaniedbana bieżnia lekkoatletyczna. Obok stadionu znajduje się również basen, korty tenisowe oraz boiska treningowe. Obiekt leży w południowej części miasta, w niedużej odległości od stacji kolejowej.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2017
2016
2014
-
Macedonia: „Czekamy na stadion”. I czekają, czekają…
Te trybuny nie powinny być dopuszczone do użytku. Ale są, bo innych nikt nie zbudował mimo wielu obietnic samorządu. Nic dziwnego, że zrozpaczeni kibice „Czkembari” od roku upominają się u władz i ośmieszają ich niemoc.
-
Macedonia: Fatalny wypadek i pomoc od rywali w Bitoli
Wśród stojących na stadionie kibiców Vardaru Skopje wybuchł najprawdopodobniej policyjny granat. Kilka osób jest rannych, a z pomocą przyszli im fani gospodarzy, na co dzień wielcy rywale.
-
Macedonia: UEFA postawi maszty pięciu klubom
Związek piłkarski Macedonii porozumiał się z UEFA i pięć ligowych stadionów otrzyma dzięki temu maszty oświetleniowe. Operacja ma kosztować w przeliczeniu ok. 15 mln zł.