Włochy: Punkt zwrotny dla Napoli. Nowy stadion realną opcją

źródło: Stadiony.net; autor: Santiago Ciołczyk Garcia

Włochy: Punkt zwrotny dla Napoli. Nowy stadion realną opcją Napoli może być bliżej budowy własnego stadionu niż kiedykolwiek wcześniej. Klub podpisał list intencyjny z Kuwait Petroleum w sprawie terenów dawnego kompleksu Q8, a władze miasta po raz pierwszy otwarcie zadeklarowały wsparcie dla prywatnej inwestycji, jeśli SSC Napoli przedstawi finansowanie i konkretny projekt.

Reklama

De Laurentiis vs miasto

To, że Aurelio De Laurentiis nie przepada za Stadio Diego Maradona – obecnym stadionem Napoli – nie jest tajemnicą. Prezes Napoli określił go wiele razy w mocno pejoratywny sposób, nazywając go nawet półśmietnikiem. Słabe relacje 77-latka z władzami miasta, do którego należy obiekt, oraz czynniki takie jak niesprawiedliwie wysoki czynsz to jedne z wielu powodów, dla których od lat próbuje sforsować projekt własnego stadionu dla Gli Azzurri.

Planem De Laurentiisa przez długi czas było wybudowanie nowego obiektu we wschodniej części miasta, w dzielnicy Poggioreale. Miasto jednak wiele razy sprzeciwiało się projektowi, uznając jego budowę za nierealną. Ich propozycją była modernizacja obecnego stadionu, potrzebna także, by ugościć Euro 2032.

Napoli może być bliżej budowy własnego stadionu niż kiedykolwiek wcześniej. Klub podpisał list intencyjny z Kuwait Petroleum w sprawie terenów dawnego kompleksu Q8, a miasto deklaruje wsparcie dla prywatnej inwestycji.© Instagram: @dronaut.video | Napoli może być bliżej budowy własnego stadionu niż kiedykolwiek wcześniej. Klub podpisał list intencyjny z Kuwait Petroleum w sprawie terenów dawnego kompleksu Q8, a miasto deklaruje wsparcie dla prywatnej inwestycji.

Słowa Burmistrza dają nadzieję

Teraz jednak wydaje się, że mógł nastąpić przełom w tej sytuacji. Na początku miesiąca odbyła się publiczna rozmowa, w której brali udział prezes SSC Napoli oraz burmistrz miasta Gaetano Manfredi. Ten drugi, odpowiadając na słowa De Laurentiisa, stwierdził: Aurelio słusznie przypomina, że do jego budowy potrzeba znacznie ponad miliarda euro i że nie mogą to być środki publiczne. Taka inwestycja musi zostać sfinansowana z prywatnego kapitału.

Następnie dodał: Jeżeli SSC Napoli przedstawi projekt i zapewni niezbędne środki, z naszej strony otrzyma wsparcie oraz pomoc administracyjną, aby ułatwić i przyspieszyć wszystkie procedury. Obecnie mamy stadion Maradona i dopóki nie pojawi się konkretna alternatywa, będziemy robić wszystko, by go ulepszać. Jeśli jednak pojawi się duża prywatna inwestycja jako alternatywa, jesteśmy gotowi ją poprzeć.

Czy są to słowa rzucone na wiatr, czy naprawdę Manfredi i rada miasta zmienili swoją postawę, trudno stwierdzić, ale jest to spora odmiana od tego, co mogliśmy usłyszeć wcześniej.

Słowa burmistrza padały po tym, jak kilka dni wcześniej informowano o rozmowach między klubem a firmą Kuwait Petroleum w sprawie należącego do nich terenu. Firma ta posiada tereny niedaleko portu, na których znajdował się ogromny kompleks przemysłowy znany jako Q8, który na początku XXI wieku musiał zostać zamknięty z powodów finansowych. Obecnie ten teren jest mocno zanieczyszczony.

Nowy stadion Napoli na terenach Q8 staje się realną opcją. Klub analizuje lokalizację po dawnej rafinerii, gdzie rekultywacja jest już zaawansowana, a Aurelio De Laurentiis mówi o obiekcie na 70 000 miejsc i 120 lożach.© Matt Rayns - Groundhopper | Nowy stadion Napoli na terenach Q8 staje się realną opcją. Klub analizuje lokalizację po dawnej rafinerii, gdzie rekultywacja jest już zaawansowana, a Aurelio De Laurentiis mówi o obiekcie na 70 000 miejsc i 120 lożach.

Q8 realną opcją. Prace na “bardzo zaawansowanym etapie”

Kolejny powód do radości zwolennicy budowy nowego stadionu dostali podczas prezentacji nowego trenera Napoli, Maximiliana Allegriego. Na konferencji prasowej, oprócz pytań do i na temat nowego szkoleniowca, padły również te dotyczące stadionu.

Andrea Chiavelli, dyrektor generalny klubu, zapytany o rzekomą inspekcję przeprowadzoną przez zarząd, powiedział: Tak, to prawda, niedawno przeprowadziliśmy inspekcję terenu, gdzie obecnie prowadzone są prace związane z rekultywacją gruntu. Są one już na bardzo zaawansowanym etapie i obejmują około 50% całego obszaru. Uznaliśmy, że teren posiada wszystkie niezbędne cechy i warunki, aby rozpocząć prace projektowe związane z budową nowego stadionu.

Następnie dodał: Podpisaliśmy również list intencyjny z kierownictwem spółki Kuwait Petroleum we Włoszech. W tym dokumencie obie strony potwierdziły wzajemne zainteresowanie wspólnym prowadzeniem działań i procedur, które pozwolą zweryfikować możliwość realizacji nowego stadionu właśnie na tym terenie. Jeśli chodzi o sam projekt, to w rzeczywistości mamy już ukończoną dokumentację projektową przygotowaną pierwotnie dla innej lokalizacji. Jest to projekt, który można w pełni dostosować i przenieść na teren Q8.

Do słów Chiavelliego De Laurentiis dodał: Będzie to stadion z 70 000 miejscami siedzącymi i 120 lożami. Oczywiście jeszcze długa droga by ze zwykłego projektu obiekt stał się rzeczywistością ale istnieją powody do nadziei. Proces przywracania wartości użytkowych dawnej rafinerii Q8 ma zostać ukończony między końcem 2027 a początkiem 2028 roku. Należy jeszcze uzyskać zgody gminy na realizację projektu. W przyszłym tygodniu zaplanowano spotkanie władz Neapolu z zarządem Q8 w celu omówienia planu transformacji miejskiej.

Przypomnijmy, że część miasta, w której znajdują się m.in. tereny opuszczonej rafinerii, od lat znajduje się w bardzo złym stanie, a wybudowanie w jej pobliżu stadionu otwiera możliwość dla ich rewitalizacji.

Reklama