USA: Niepewna przyszłość stadionu Commanders. Waszyngton straci inwestycję dekady?
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Na początku czerwca pojawiły się informacje, że Rada Miasta Waszyngton rozważa usunięcie porozumienia dotyczącego budowy nowego stadionu dla zespołu Commanders z budżetu dystryktu.
Reklama
Burmistrz Waszyngtonu ostrzega
Porozumienie, które zakłada powrót drużyny na RFK Stadium, mogłoby zostać wykreślone z budżetu na 2026 rok i poddane osobnemu głosowaniu. To głosowanie odbyłoby się dopiero po uchwaleniu budżetu. Umowa między władzami Dystryktu Kolumbii a zespołem Commanders wymaga osiągnięcia porozumienia do 15 lipca. Po upływie tej daty klub mógłby wznowić negocjacje z władzami Maryland lub Wirginii.
Burmistrz Muriel Bowser ostrzegła ostatnio, że opóźnienia ze strony Rady mogą zagrozić całemu projektowi. W oświadczeniu wydanym kilkanaście dni burmistrz podkreśliła, że czas na debatę nad umową jest właśnie teraz. Opóźnienie oznacza utratę naszej wyłączności przy stole negocjacyjnym i 2,7 mld $ prywatnych inwestycji
– czytamy w oświadczeniu Bowser – Commanders i mój zespół są gotowi dopracować szczegóły z Radą i odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości. Powinno to być jasne, ale pozwólcie, że to podkreślę — jeśli Rada wykreśli zapisy umowy lub przeznaczone na nią środki z budżetu, zrywa tym samym naszą umowę z zespołem Commanders
.
© KATO Design | Projekt RFK National Stadium
Zbyt mało czasu na realną ocenę inwestycji?
Czas mija i nadal tak naprawdę nie wiadomo, czy rada pochyli się nad umową 15 lipca. Przewodniczący Rady Miasta Phil Mendelson od początku podkreślał, że rozpatrzenie projektu o wartości 4 mld $ w mniej niż sześć tygodni jest wyjątkowo trudne – zwłaszcza że w tym samym czasie Rada musi poświęcić pełną uwagę całemu budżetowi Dystryktu.
Przedstawiciele Commanders zwracają uwagę, że harmonogram działań jest bardzo napięty i nie pozostawia dużego marginesu na opóźnienia. Choć w innych okolicznościach kilkumiesięczny poślizg nie wydawałby się problematyczny, w obecnej sytuacji czas ma kluczowe znaczenie. Przedstawiciele klubu pozytywnie oceniają dotychczasowe rozmowy z miejską Radą oraz współpracę z burmistrz Bowser, uznając je za konstruktywne. Jednocześnie zaznaczają, że niektórych działań – takich jak uzyskiwanie pozwoleń, kwestie planistyczne czy formalności związane ze strefą zagospodarowania – nie da się rozpocząć bez formalnego zatwierdzenia umowy. Wydłużanie całego procesu aż do jesieni mogłoby poważnie zagrozić projektowi.
© KATO Design | Projekt RFK National Stadium
Drożej niż pierwotnie zakładano
Jeśli nowy stadion Commanders powstanie w Waszyngtonie, całkowity koszt dla miasta może znacznie przekroczyć kwotę 1,1 mld $ określoną w umowie. Biuro burmistrza wyjaśnia, że część środków ma zostać przeznaczona na przygotowanie terenu pod szerszy projekt rozwoju – chodzi o stworzenie tzw. inwestycji mieszanego przeznaczenia, które jednak są formalnie odrębnymi przedsięwzięciami. Wszystkie dodatkowe budynki powstające wokół stadionu nie wchodzą bezpośrednio w skład umowy z klubem.
Podczas niedawnego posiedzenia budżetowego Rady Miasta przedstawiciele administracji miejskiej – Kevin Donahue i Jenny Reed – wskazali, że finansowanie części mieszkaniowej może być realizowane m.in. ze środków Funduszu Produkcji Mieszkaniowej. Zwrócono jednak uwagę, że nie jest to część kosztów bezpośrednio ujętych w głównej propozycji budżetowej burmistrz.
© Stadiontour.at | Robert F. Kennedy Memorial Stadium
Obawy i utratę społecznego charakteru inwestycji
Z planowanych 5 000 nowych mieszkań, około 30% ma stanowić mieszkania przystępne cenowo. Mimo to niektórzy radni oraz organizacje obywatelskie wyrażają zaniepokojenie, że brak prawnie wiążących zapisów może skutkować tym, że z czasem priorytet zostanie przesunięty z budownictwa mieszkaniowego na rozwój infrastruktury stadionowej, np. parkingów. Budżet burmistrz Bowser na kolejny rok fiskalny zakłada blisko miliard dolarów na rozwój otoczenia stadionu na kampusie RFK. Z tej kwoty: 681 mln $ przeznaczono na infrastrukturę i parkingi, 202 mln $ na drogi, sieci komunalne i badania związane z komunikacją miejską (WMATA), a 89 mln $ pokryje koszty nowego kompleksu sportowego dla młodzieży. Część mieszkańców oraz radnych domaga się większej przejrzystości i prawnych gwarancji dotyczących inwestycji mieszkaniowych, które mają powstać obok stadionu. Obawiają się oni, że projekt rozwoju może z czasem stracić swój społeczny charakter, jeśli nie zostanie to odpowiednio zabezpieczone.
Pełne zagospodarowanie dzielnicy ma zostać osiągnięte do 2036 roku. Do tego czasu na terenie wokół stadionu będą trwały prace budowlane i rozwój kolejnych funkcji miejskich. W 2032 roku planowane jest wyemitowanie obligacji dochodowych o wartości 175 mln $, które mają być spłacane z wpływów generowanych przez stadion – głównie z działalności odbywającej się w jego obrębie. Commanders pokryją budowę stadionu z własnych środków, szacowanych na 2,7 mld $.
© Stadiontour.at | Robert F. Kennedy Memorial Stadium
Nowy stadion Commanders zapewni ogromne wpływy do budżetu
Firma Conventions, Sports & Leisure International oceniła wpływ ekonomiczny inwestycji na najbliższe 30 lat. Szacuje się, że dzięki projektowi powstanie około 30 000 miejsc pracy, a miasto zyska 5 mld $ z tytułu wpływów podatkowych i 24 mld $ w całkowitym ujęciu gospodarczym. Już w pierwszym roku funkcjonowania stadionu wpływy podatkowe mają przekroczyć 60 mln $.
Dane te mają przekonać mieszkańców oraz członków Rady Miasta do poparcia projektu. Zgodnie z harmonogramem, stadion miałby zostać otwarty przed rozpoczęciem sezonu NFL w 2030 roku. Planowana jest także szeroko zakrojona działalność obiektu – oprócz meczów futbolu amerykańskiego, stadion ma gościć m.in. koncerty, gale wrestlingu, mecze piłkarskie, a nawet wydarzenia towarzyszące konwentom i targom. Raport zakłada organizację 10 meczów NFL rocznie, 18–19 wydarzeń komercyjnych oraz nawet 200 imprez prywatnych.
Chociaż niektórzy ekonomiści kwestionują rzeczywisty wpływ stadionów na rozwój miast, przedstawiciele Dystryktu przekonują, że wcześniejsze inwestycje – jak Nationals Park i okolice Navy Yard – przyniosły znacznie większe korzyści niż początkowo zakładano. Władze uważają, że podobnie będzie i w tym przypadku, zwłaszcza że stadion będzie zadaszony, co pozwoli przyciągnąć więcej wydarzeń całorocznych.
Władze miejskie traktują projekt jako element strategii odbudowy lokalnej gospodarki, szczególnie w obliczu utraty miejsc pracy w sektorze federalnym. Raport ma również przeciwdziałać sceptycyzmowi mieszkańców, którzy mogą nie ufać analizom finansowanym przez miasto. Urzędnicy zapewniają, że firma przygotowująca raport działa niezależnie i ma doświadczenie w ocenie podobnych projektów na całym świecie. Władze Dystryktu podkreślają, że inwestowanie w sprawdzone branże – takie jak technologia czy wydarzenia sportowe – to obecnie jeden z najlepszych sposobów na pobudzenie rozwoju gospodarczego i zwiększenie wpływów do miejskiej kasy.
Reklama