Belgia: Royale Union Saint-Gilloise złoży wniosek o pozwolenie na budowę nowego stadionu

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Belgia: Royale Union Saint-Gilloise złoży wniosek o pozwolenie na budowę nowego stadionu Royale Union Saint-Gilloise (RUSG) planuje w najbliższych tygodniach złożyć wniosek o pozwolenie na budowę nowego stadionu – poinformowała niedawno sekretarz stanu Regionu Stołecznego Brukseli, Ans Persoons.

Reklama

Sprzedaż działki wciąż w fazie negocjacji

Podczas posiedzenia Komisji Rozwoju Terytorialnego Parlamentu Brukseli, na którym została zapytana przez posła z Anderlechtu, Gaëtana Van Goidsenshovena (MR), Persoons wyjaśniła, że procedura potrwa około 160 dni. Jednocześnie przygotowujemy decyzje, które będzie musiał podjąć przyszły rząd regionalny, aby sformalizować zaangażowanie regionu w ten projekt – dodała.

Klub, który w ostatnich latach zyskał na znaczeniu w belgijskim futbolu, chce nabyć teren w rejonie Bempt, będący własnością gminy i obecnie wykorzystywany do celów logistycznych i sportowych. Wzrost zainteresowania RUSG to nie tylko efekt sportowych wyników - drużyna przyciąga także uwagę fanów spoza Belgii, w tym z Polski. Widać to zarówno po wynikach oglądalności RUSG w Lidze Europy, szybkich wzrostach w Social Mediach czy po zainteresowaniu transmisjami sportowymi online, gdzie o ligę belgijską i samo Royale Union pyta coraz więcej użytkowników. To dodatkowo wzmacnia potrzebę rozwoju infrastruktury i zwiększenia możliwości organizacyjnych klubu. Negocjacje jednak nie przebiegają gładko, co skłoniło Region Brukseli do zaangażowania się jako mediator w celu wypracowania porozumienia ramowego akceptowalnego dla wszystkich stron.

Potwierdzam, że region wciąż pełni rolę mediatora między gminą, klubem a partnerami regionalnymi, aby zapewnić solidne gwarancje. Gwarancje te zostały uwzględnione w scenariuszach opracowanych wiosną 2024 roku i zatwierdzonych przez rząd 2 maja 2024 roku jako podstawa do dalszych prac. Projekt porozumienia ramowego spełnia punkt po punkcie żądania gminy i zawiera klauzule zawieszające na wypadek niewywiązania się ze zobowiązań… – wyjaśniła Ans Persoons. Według niej, główne kwestie, które nadal wymagają doprecyzowania, to cena sprzedaży działki oraz konkretne rozwiązanie w zakresie przeniesienia gminnych służb technicznych.

Stade Joseph Marien© Pitch'd Groundhopping

Koniec ery wysłużonego stadionu

Obecnie Royale Union Saint-Gilloise rozgrywa swoje mecze na Stade Joseph Marien. Budowa stadionu rozpoczęła się w 1915 roku i zakończyła w 1919. Inauguracja nastąpiła podczas meczu towarzyskiego między Union Saint-Gilloise a AC Milan. Początkowo stadion nosił nazwę La Butte, nawiązującą do jego położenia u stóp parku Duden. W 1926 roku przeszedł gruntowną modernizację – główna trybuna otrzymała wówczas fasadę w stylu art déco zaprojektowaną przez Alberta Callewaerta. Fasada została ozdobiona siedmioma rzeźbionymi panelami autorstwa Oscara De Clercka, przedstawiającymi motywy związane z piłką nożną i lekkoatletyką. Obiekt ten znajduje się dziś pod ochroną konserwatorską.

Kolejna modernizacja stadionu miała miejsce w latach 2016–2018, aby dostosować go do współczesnych standardów piłkarskich. W ramach prac zainstalowano nowoczesne boisko hybrydowe oraz system ogrzewania podłoża. Ze względu na ograniczoną pojemność wynoszącą 9 400 miejsc, RUSG rozgrywa niektóre mecze pucharów europejskich na stadionach w Leuven lub Anderlechcie.

Stade Joseph Marien© Pitch'd Groundhopping

Reklama