USA: To już oficjalne – Commanders wracają do Waszyngtonu na nowy stadion
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser oraz Josh Harris, partner zarządzający drużyny Washington Commanders, ogłosili porozumienie w sprawie powrotu zespołu do stolicy i aktywizacji 180 akrów przestrzeni wokół kampusu RFK.
Reklama
Ogromna inwestycja finansowana przez kilka podmiotów
Dzięki nowoczesnemu stadionowi z dachem, powrót drużyny do DC stanie się katalizatorem przemian całego obszaru — powstaną tam mieszkania, tereny rekreacyjne i parki, hotele, restauracje, punkty handlowe oraz udogodnienia dla mieszkańców. To przełomowy moment dla regionu DMV (DC, Maryland, Virginia) oraz dla drużyny Washington Commanders. RFK Stadium ma legendarne miejsce w naszej historii [...]
– powiedział Josh Harris.
Na mocy porozumienia drużyna Commanders zainwestuje co najmniej 2,7 mld $ w budowę zadaszonego stadionu, który będzie mógł być wykorzystywany przez cały rok, wraz z innymi udoskonaleniami. Będzie to największa prywatna inwestycja w historii Waszyngtonu. Władze miejskie zainwestują 500 mln $ w tzw. koszty poziome stadionu (nieobejmujące konstrukcji), ze środków pochodzących z opłat sportowych (Sports Facilities Fee). Dzięki wykorzystaniu tych dedykowanych środków nie będzie konieczności cięcia miejskiego budżetu operacyjnego.
Miasto sfinansuje rozwój parkingów przy użyciu obligacji przychodowych o wartości 175 mln $, które będą spłacane z działalności stadionu po jego otwarciu. Events DC dołoży do 181 mln $ na budowę garaży w pobliżu lokalnych obiektów rekreacyjnych, które będą własnością tej instytucji. Podobnie jak w innych dużych inwestycjach, takich jak St. Elizabeths East, miasto zainwestuje również w infrastrukturę komunalną i drogową – przewidziano na to 202 mln $ oraz studium transportowe WMATA. Kampus RFK jest łatwo dostępny różnymi środkami transportu publicznego, a po zakończeniu budowy całości znajdzie się tam około 8 000 miejsc parkingowych, z których korzystać będą również odwiedzający inne części kampusu.
Nie tylko stadion
Nowy stadion, mieszczący około 65 000 widzów, którego otwarcie planowane jest na 2030 rok, zajmie jedynie 11% terenu kampusu. Dzięki zadaszeniu będzie mógł być wykorzystywany przez cały rok. Oprócz budowy samego stadionu, drużyna Commanders będzie odpowiedzialna za aktywizację i rozwój terenów wokół niego, w tym restauracji, miejsc rozrywki, hoteli, mieszkań, terenów zielonych i innych udogodnień. Cały kampus ma docelowo stworzyć od 5 000 do 6 000 mieszkań, z czego co najmniej 30% będzie stanowić mieszkania przystępne cenowo (tzw. affordable housing).
W trakcie budowy miasto postara się utrzymać i kontynuować działalność popularnych boisk na RFK. W ich pobliżu powstanie nowy kompleks sportowy, który będzie organizował wydarzenia i turnieje dla młodzieży z DC przez cały rok. W projekcie budżetu burmistrz na rok fiskalny 2026 przewidziano na ten cel 89 mln $.
W sąsiedztwie boisk, terenów rekreacyjnych i kompleksu sportowego, miasto planuje stworzyć nową dzielnicę Kingman Park, w której znajdą się mieszkania, zabudowa wielofunkcyjna, przestrzeń otwarta i tereny rekreacyjne. W trakcie planowania zagospodarowania kampusu, które obejmuje wszystkie parcele w ramach aktualizacji planu generalnego DC 2050, mieszkańcy będą mieli możliwość zgłoszenia swoich uwag i pomysłów. Wszystkie działki w dzielnicy Kingman Park będą przechodzić przez proces RFP (Request for Proposals), który będzie faworyzował lokalne firmy.
Po latach Commanders wracają do swojej twierdzy
W czasie, gdy miasto mierzy się ze zmieniającą się sytuacją gospodarczą, aktywizacja kampusu RFK w ramach tego porozumienia ma stworzyć około 14 000 miejsc pracy związanych z budową stadionu oraz 2 000 stałych miejsc pracy, a stadion i otaczające go inwestycje mają przynieść łącznie około 4 mld $ wpływów podatkowych i wygenerować ponad 15,6 mld $ bezpośrednich wydatków w ciągu 30 lat.
W grudniu 2024 roku, po prawie dekadzie starań burmistrz Bowser o przejęcie kontroli nad kampusem RFK przez miasto, Kongres uchwalił ustawę o rewitalizacji kampusu im. Roberta F. Kennedy’ego (D.C. Robert F. Kennedy Memorial Stadium Campus Revitalization Act). Ustawa, podpisana w styczniu 2025 roku, umożliwiła rozwój terenu pod różnorodne inwestycje, znosząc ograniczenia poprzedniej dzierżawy. Jednocześnie nakładała obowiązek przeznaczenia 30% kampusu RFK na parki i przestrzeń otwartą (nie wliczając 32-akrowego pasa nadrzecznego przy rzece Anacostia).
Washington Commanders wracają do Waszyngtonu po 35 sezonach gry na stadionie RFK, od 1961 do 1996 roku. W tym czasie drużyna zdobyła trzy tytuły mistrza Super Bowl: XVII, XXII i XXVI. Stadion gościł również pięć finałów NFC, wszystkie wygrane przez Washington, co czyni klub jedynym, który zdobył pięć tytułów konferencji NFC na tym samym stadionie. RFK było prawdziwą twierdzą, która współtworzyła jedną z najbardziej udanych er w historii zespołu. W 1997 roku drużyna przeniosła się na Commanders Field.
Reklama