Hiszpania: Bernabéu - królewska perła w sercu Chamartín
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Tego stadionu nie trzeba nikomu przedstawiać, ale z pewnością warto to zrobić. Estadio Santiago Bernabéu to dom Realu Madryt – jednego z najbardziej utytułowanych i najpopularniejszych klubów piłkarskich na świecie. Czy okaże się najlepszym stadionem otwartym w 2024 roku?
Reklama
Oszałamiający koszt modernizacji legendarnego stadionu
Estadio Santiago Bernabéu otwarto w 1947 roku, tuż obok poprzedniego obiektu Realu – Estadio de Chamartín. Choć początkowo otaczały go liczne wolne przestrzenie, dziś znajduje się w gęsto zabudowanej części miasta. Bernabéu od początku wyróżniało się wysokimi, stromymi trybunami, a duża część widowni była zadaszona. Trybuna główna miała odmienny charakter od pozostałych, a w wyglądzie zewnętrznym uwagę przyciągały cztery spiralne wieże, umiejscowione w narożnikach stadionu.
Na przestrzeni lat obiekt przeszedł kilka znaczących modernizacji. Najnowsza przebudowa, rozpoczęta w 2019 roku, pochłonęła ponad miliard €, co czyni ją jedną z najdroższych renowacji stadionowych w historii. To właśnie odnowiona świątynia Królewskich bierze udział w tegorocznej edycji naszego plebiscytu Stadium of the Year – zachęcamy do głosowania!
Otwarty dla kibiców mimo trwających prac
8 maja 2019 roku Real Madryt ogłosił, że generalnym wykonawcą przebudowy została firma FCC Construcción. Prace ruszyły jeszcze w tym samym miesiącu. Zgodnie z umową, wykonawca miał 39 miesięcy na realizację projektu, czyli do sierpnia 2022 roku, oraz dodatkowe cztery miesiące na ukończenie prac zewnętrznych. Pierwotny plan zakładał zakończenie modernizacji w grudniu 2022 roku, co miało zbiec się z 75-leciem stadionu. Ostatecznie terminu nie udało się dotrzymać. Na opóźnienia wpłynęły m.in. pandemia COVID-19, wojna na Ukrainie oraz zmiany wprowadzane w projekcie. Paradoksalnie jednak pandemia w pewnym stopniu przyspieszyła część prac, ponieważ Real Madryt przez półtora roku (od marca 2020 do września 2021) nie rozgrywał meczów na Bernabéu, co dało budowlańcom większą swobodę działania.
Ponieważ harmonogram znacząco się wydłużył, nową datę zakończenia ustalono na 23 grudnia 2023 roku. Tego terminu również nie udało się dotrzymać, a oficjalna reinauguracja była kilkakrotnie przesuwana. Według najnowszych doniesień, finalizacja prac nastąpi przed latem 2025 roku. Będzie to spektakularne wydarzenie, jak przystało na Real Madryt, ale stadion był użytkowany niemal przez cały okres modernizacji – z wyjątkiem wspomnianego wcześniej okresu od marca 2020 do września 2021. Od 2024 roku prace mają głównie charakter wykończeniowy, a zarówno kibice, jak i piłkarze mogą już korzystać z nowoczesnej wersji Bernabéu.
Nowy wygląd Estadio Santiago Bernabéu oraz inne stadiony nominowane w konkursie Stadium of the Year możecie zobaczyć w poniższym materiale wideo:
Jak wygląda odnowiony dom Realu Madryt?
Metamorfoza stadionu wprowadziła nowoczesne rozwiązania architektoniczne i technologiczne. Fasada została wykonana z zakrzywionych paneli ze stali nierdzewnej, które dynamicznie odbijają światło i mogą dostosowywać swój wygląd do różnych okazji dzięki zintegrowanym systemom audiowizualnym.
Stadion wyposażono w nowoczesny dach, składający się z części stałej (28 000 m²) oraz rozsuwanej (8000 m²). Mechanizm ten umożliwia korzystanie z obiektu niezależnie od warunków pogodowych. Wprowadzono również innowacyjny system przechowywania murawy – boisko podzielone na sześć ogromnych segmentów może być automatycznie przesuwane do podziemnego magazynu Hipogeo. Dzięki temu stadion może gościć różnorodne wydarzenia, takie jak koncerty czy targi, bez ryzyka uszkodzenia murawy.
Pod dachem zawieszono gigantyczny ekran 360°, otaczający całe boisko i oferujący najwyższą jakość obrazu. Jego unikalny kształt przypomina ścięty stożek. Stadion wzbogacił się także o Skywalk 360° – przeszkloną trasę widokową na najwyższym poziomie, z której rozpościera się panorama Madrytu. Nieopodal znajduje się ekskluzywny Skybar z restauracją VIP, pełniący funkcję prestiżowej strefy dla gości podczas meczów.
Logistyka stadionu została usprawniona dzięki podziemnemu systemowi dostaw, który znacząco poprawia organizację transportu, nie zakłócając przestrzeni publicznej. Na wschodniej trybunie dodano 3000 dodatkowych miejsc, a wszystkie fotele wymieniono na składane, bardziej komfortowe siedzenia w kolorze granatowym. Zwiększono także dostępność dla osób z ograniczoną mobilnością poprzez eliminację barier architektonicznych i stworzenie nowych wejść oraz udogodnień.
Dla kibiców przygotowano nowe strefy rekreacyjne, VIP i gastronomiczne. Powiększono muzeum klubowe, dodano interaktywną ekspozycję oraz Bernabéu Market – luksusowy rynek gastronomiczny inspirowany azjatyckimi metropoliami. Otoczenie stadionu również przeszło rewitalizację – powstały nowe place, tereny zielone oraz pięciopoziomowy parking podziemny na ponad 500 pojazdów.
Gdzie znajduje się stadion?
Estadio Santiago Bernabéu położony jest w dzielnicy Chamartín, kilka kilometrów na północ od centrum Madrytu. W pobliżu znajduje się stacja metra Santiago Bernabéu na linii nr 10. Stadion zajmuje kwartał ograniczony ulicami Paseo de la Castellana, Concha Espina, Padre Damián i Rafael Salgado. Ciekawostką jest fakt, że pod stadionem przebiega tunel kolejowy, a jego górna krawędź w najpłytszej części znajduje się około metr pod murawą. Jest to najstarszy z trzech tuneli biegnących pomiędzy stacjami Chamartín i Atocha – oddano go do użytku w 1967 roku.
Reklama