Niemcy: Architekci protestują przeciwko rozbiórce Jahnsportpark

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Niemcy: Architekci protestują przeciwko rozbiórce Jahnsportpark W 2022 roku wybrano projekt stadionu, który ma zapewnić klubom piłkarskim z regionu nowoczesny obiekt sportowy, przystosowany do rozgrywek drugiej i trzeciej ligi niemieckiej. Inwestycja zakłada wyburzenie istniejącego Jahnsportpark i budowę nowej areny. Pojawia się jednak coraz więcej głosów przeciwnych zniknięciu starej areny.

Reklama

Czas na nowe

Projekt koncentruje się na wyburzeniu oddanego do użytku w 1952 roku Friedrich-Ludwig-Jahn-Sportpark. W czasach NRD obiekt pełnił ważną rolę we wschodnim Berlinie, goszcząc m.in. drużynę Dynama, reprezentację NRD oraz kilkakrotnie finał krajowego pucharu. Po zjednoczeniu Niemiec obiekt nie miał stałego użytkownika, jednak odbywały się na nim mecze takich drużyn jak Union, Hertha, Berliner AK 07, Turkiyemspor Berlin czy Dynamo.

Nowy stadion będzie miał pojemność 20 000 miejsc, co uczyni go trzecim co do wielkości stadionem w Berlinie, po Stadionie Olimpijskim i Alten Försterei. Kompleks będzie obejmował również dodatkowe boiska do piłki nożnej, siatkówki plażowej, korty tenisowe oraz halę wielofunkcyjną. Powstanie także szeroko rozumiane centrum spotkań.

Projekt stadionu Jahnsportpark

Powstała petycja

Architekci i historycy kultury chcą zapobiec zaplanowanej na wrzesień rozbiórce stadionu. Obiekt postrzegany jest bowiem jako wyjątkowy pomnik wschodniego modernizmu, jak powiedział w rozmowie z Tagesspiegel architekt Friedrich Tuczek z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Erfurcie: Wzywamy zatem Senat Berlina do natychmiastowego wstrzymania planów rozbiórki i podjęcia decyzji o remoncie stadionu.

Rozbiórka byłaby nie tylko stratą z architektoniczno-historycznego punktu widzenia, ale także wymazałaby historyczne znaczenie miejsca. Powstała specjalna petycja w tej sprawie, którą do tej podpisało prawie 9 000 osób. Krytyczne głosy dotyczące rozbiórki pojawiają się także w lokalnej polityce. Mówi się, że koszty planowanego nowego obiektu wzrosły o 70%, do 188 mln €. Modernizację zaplanowano już wiele lat temu, a obiekt miał wówczas zostać ukończony jako inkluzyjny park sportowy na Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2023 roku. Zakończenie prac planowane jest obecnie na trzeci kwartał 2027 roku.

Reklama