Anglia: Manchester United sprzeda prawa do nazwy stadionu?
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
W zeszłym tygodniu The Athletic poinformował, że jednym z kolejnych działań Sir Jima Ratcliffe’a i INEOS w celu maksymalizacji przychodów z istniejących i nowych strumieni może być zawarcie innego rodzaju partnerstwa z kolejną firmą. Według doniesień Manchester United przeprowadził wewnętrzne rozmowy w sprawie sprzedaży praw do nazwy Old Trafford.
Reklama
Szukają większych dochodów
United przeprowadziło wstępne rozmowy z głównymi instytucjami finansowymi, w tym z Bank of America, w celu zbadania szeregu opcji finansowania, aby pozyskać kapitał wymagany do pokrycia potencjalnie wielomiliardowego projektu, którym jest gruntowna renowacja Old Trafford lub budowa całkiem nowego obiektu. Prawdopodobnie szukają około 50 mln £ rocznie przez 10 lat w ramach umowy o wartości 500 mln £
- czytamy na łamach Manchester Evening News.
Manchester United odmówił komentarza w tej kwestii, ale źródła bliskie klubowi – które wypowiadały się anonimowo ze względu na drażliwość tej sprawy – upierały się, że chociaż odbyły się dyskusje, żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Bank of America również nie komentuje tych doniesień.
Z myślą o wielomilionowej inwestycji
Jak podaje The Athletic, jeśli Manchester United zdecyduje się na przebudowę swojego obecnego obiektu, zachowana zostanie nazwa Old Trafford, a nazwa nowego partnera po prostu zostanie do niej dołączona. Z kolei jeżeli powstanie zupełnie nowy stadion, to włodarze rozważają sprzedaż praw w całości. The Athletic informuje także, że klub rozważa dalsze podniesienie cen biletów, aby zwiększyć przychody. W sezonie 2024/2025 nastąpi podwyżka cen biletów okresowych o 5%.
Wyniki finansowe United opublikowane w drugim kwartale roku obrotowego w marcu wykazały, że klub nadal ma dług w wysokości 653,3 mln £, z wyłączeniem pieniędzy należnych z tytułu opłat transferowych. W dużej mierze jest to spuścizna po rządach rodziny Glazer. Te wyniki finansowe ujawniły również, że 120 mln £ z 238 mln £ zastrzyku gotówki Ratcliffe'a dla klubu – który miał zostać przeznaczony na infrastrukturę – zostało wykorzystane na spłatę kredytu odnawialnego. Logika United mogła być taka, że zmniejszenie zadłużenia z tytułu wysokooprocentowanego kredytu umożliwiłoby im następnie pożyczenie pieniędzy w ramach innego mechanizmu po niższej stopie procentowej i wykorzystanie ich na inwestycje w infrastrukturę.
© Jose Francisco del Valle Mojica (cc: by)
Reklama