Węgry: Otwarcie areny tegorocznych Mistrzostw Świata w lekkoatletyce
źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski
17 czerwca zostanie otwarty Nemzeti Atlétikai Központ, nowy budapesztański park sportowo-rekreacyjny, w którym odbędą się również sierpniowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce. Z czym wiązała się budowa obiektu oraz co będzie towarzyszyło otwarciu areny?
Reklama
Otwarcie pełne atrakcji
Uroczyste otwarcie areny z programami rozrywkowymi i zajęciami sportowymi dla całej rodziny – to właśnie będzie się działo w Budapeszcie. Odwiedzający mogą zwiedzić cały obiekt, w tym tereny, które później zostaną zamknięte dla zwiedzających oraz pospacerować. Będzie możliwa również rywalizacja na zupełnie nowej, specjalnie krytej bieżni, na której w sierpniu najlepsi sportowcy świata będą walczyć o medale.
Będzie można uczestniczyć w różnych konkurencjach, od biegu na 100 metrów po bieg na 4,5 kilometra, a to wszystko na nowo powstałej bieżni Narodowego Centrum Lekkoatletycznego. Rozgrzewkę poprowadzi Balázs Baji, brązowy medalista mistrzostw świata i srebrny medalista mistrzostw Europy biegu przez płotki, a na tych, którzy ukończą dystanse czeka piękny medal, bezpłatne pamiątkowe zdjęcie oraz kupon rabatowy 50% na bilety Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w Budapeszcie.
Jak doszło do budowy areny lekkoatletycznej w Budapeszcie?
Budapeszt zamierzał ubiegać się o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2024 bądź 2028 roku, a w 2016 opracowano wstępną koncepcję nowego Stadionu Olimpijskiego w stolicy Węgier. W związku z rosnącym oporem społecznym, w lutym 2017 roku Budapeszt wycofał się z walki o organizację igrzysk, a koncepcja pozostała niezrealizowana. Z planów budowy nowego stadionu lekkoatletycznego całkowicie jednak nie zrezygnowano.
Do budowy areny postanowiono wykorzystać działkę przeznaczoną wcześniej dla niedoszłego Stadionu Olimpijskiego. W trakcie prac nad finalnym kształtem obiektu koncepcja ewoluowała, a początkową maksymalną pojemność 55 000 widzów zmniejszono najpierw do 40 000, a na koniec do 37 326 (przy 14 531 miejscach po likwidacji górnego piętra). Już w lutym roku 2020 ruszyła procedura przetargowa mająca wyłonić głównego wykonawcę stadionu. Do podpisania umowy doszło 2 listopada 2020 roku, a kontrakt na stadion warty był 150 mld forintów. Państwo zamierzało na cały projekt przeznaczyć niemal 203 mld forintów.
W drugiej połowie 2022 roku pojawiły się informacje o rosnących kosztach realizacji całego projektu, które najpierw miały wzrosnąć z 204 do 211 mld forintów, następnie do 238 mld, a pod koniec roku do 246 mld. Czyni to projekt najdroższą inwestycją w infrastrukturę sportową w historii Węgier, ponieważ budowa Puskás Areny kosztowała 190 mld forintów. Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata odbędą się w dniach od 19 do 27 sierpnia.
Reklama