Hiszpania: Reprezentacja z Półwyspu Iberyjskiego ze stadionem na wyłączność?

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Hiszpania: Reprezentacja z Półwyspu Iberyjskiego ze stadionem na wyłączność? Pomysł na stadion narodowy dla reprezentacji Hiszpanii przedstawił prezes tamtejszej federacji piłkarskiej. Biorąc pod uwagę ilość wielkich aren, jakie znajdują się na terenie kraju, idea ta spotkała się ze sprzeciwem. Jaki jest sens budowania hiszpańskiego Wembley?

Reklama

Stadion ciasny, ale własny

Luis Rubiales podkreślił potrzebę posiadania przez drużynę, która niedawno wygrała turniej Ligi Narodów UEFA, własnego stadionu i bazy, gdzie mogłaby rozgrywać wszystkie mecze u siebie. Prezes Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej powiedział: Zasługujemy na stadion narodowy. Chcemy, aby Zgromadzenie wsparło nas w pomyśle budowy stadionu narodowego na około 35 000 widzów... W grudniu przedstawimy projekt zakupu ziemi pod budowę nowego stadionu.

Ponieważ Rubiales planuje docelowo pomieścić od 30 000 do 40 000 widzów, arena nie byłaby nawet jedną z największych w Hiszpanii. Łącznie 19 stadionów w Hiszpanii może pomieścić ponad 30 000 widzów, a 10 z nich ponad 40 000. Rubiales nie podał żadnych informacji na temat lokalizacji nowego stadionu. Madryt, jako stolica kraju i centralny punkt geograficzny, byłby silnym kandydatem. Inne opcje mogą obejmować Sewillę, która gościła 53 mecze reprezentacji, Walencję z 35 meczami lub inną lokalizację z dala od miejsc pobytu reprezentacji Hiszpanii, do których się przyzwyczailiśmy.

La Cartuja© Discober92 (cc: by-sa)

Pożegnanie z La Cartuja?

W 2021 roku Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej zawarła porozumienie z lokalnymi władzami Andaluzji w sprawie wykorzystania obiektów w tym regionie do rozegrania 24 meczów, w tym spotkań z udziałem reprezentacji mężczyzn i kobiet oraz reprezentacji do lat 21. Od tego czasu Hiszpania rozegrała więcej spotkań na Estadio de La Cartuja niż na jakimkolwiek innym obiekcie. Arena, która ma być gospodarzem meczu Hiszpanii ze Szkocją w październiku, była nieużywana w latach 2012-2020 do rozgrywania meczów piłki nożnej, zanim Federacja przeniosła na stadion finał Copa del Rey.

Znajdujący się na obrzeżach Sewilli La Cartuja może pomieścić 57 619 widzów i był gospodarzem meczów turnieju EURO 2020, a także finału Pucharu UEFA w 2003 roku. Początkowo został otwarty w 1999 roku po inwestycji o wartości 120 mln € (131,4 mln $). Od 2020 roku Hiszpania rozegrała sześć meczów na La Cartuja, odnotowując cztery zwycięstwa i dwa remisy, a także na Estadio Benito Villamarín Realu Betis i La Rosaleda w Maladze. Łącznie Andaluzja była gospodarzem większej liczby spotkań reprezentacji Hiszpanii niż jakikolwiek inny region Hiszpanii (85), wyprzedzając stolicę, która gościła reprezentację 73 razy.

Kibice nie dostrzegają wiele sensu w pomyśle Rubialesa i trudno im się dziwić. Idea zbudowania nowego obiektu to kolejne miliony do wydania, kiedy dostępny jest wspomniany stadion olimpijski La Cartuja. Część fanów narzeka na bieżnię, która znajduje się na arenie, przez co odległość z trybun do boiska jest większa niż na innych obiektach. Czy jednak z tego powodu istnieje realna potrzeba powstania stadionu, który mieściłby zaledwie 30 000 lub 40 000 widzów?

La Cartuja© Cruz y Ortiz Arquitectos

Reklama