Nowy stadion: Futbol wrócił do domu, czyli na legendarny Alsancak
źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura
Praktycznie każdy z klubów z Izmiru grał przez pewien czas na tym stadionie. Nic więc dziwnego, że kibice lokalnych drużyn nie pozwolili, aby obiekt zniknął z mapy miasta po trzęsieniu ziemi w 2014 roku.
Reklama
Kultowy dla tureckiej piłki stadion znajduje się w jednym z najgęściej zabudowanych obszarów Izmiru. Powstał w miejscu swojego poprzednika, na którym strzelono pierwszego gola w historii tureckiej ligi w 1939 roku. Aktualnie nosi nazwę na cześć zasłużonego dla tureckiej piłki trenera - Mustafy Denizli'ego, który jest wciąż czynny zawodowo i prowadzi miejscowy Altay.
Stary obiekt zburzono w 2015 roku z powodu braku odporności na możliwe wstrząsy sejsmiczne. Od tamtego momentu trwała batalia ze strony lokalnej społeczności, by nie przenosić klubu i stadionu poza jego historyczną dzielnicę Alsancak. Większość kibiców izmirskich klubów poparła tę inicjatywę ponad podziałami.
Jeszcze przed startem prac budowlanych (wrzesień 2017) zakładano, że obiekt będzie gotowy do połowy 2019 roku. Później termin oddania areny kilkukrotnie przekładano. W efekcie opóźnienie w stosunku do pierwotnego harmonogramu wyniosło prawie dwa i pół roku.
Powodem opóźnień był brak środków na budowę, kryzys walutowy i pandemia koronawirusa. W efekcie koszt powstania stadionu wyniósł TRY 130 mln (44,2 mln zł w chwili ukończenia prac), co jest prawie o TRY 80 mln więcej niż w chwili podpisania umowy z wykonawcą w 2017 roku, którym była firma Metro Mühendislik. Nad przebiegiem procesu inwestycyjnego czuwało Ministerstwo Młodzieży i Sportu.
Stadion udało się zainaugurować dopiero 10 grudnia 2021 roku meczem Altay - Hatayspor (1-2), choć uroczyste otwarcie z udziałem Prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana nastąpiło 26 listopada.
By pomieścić 15 000 widzów, obiekt otrzymał dwie dwupoziomowe trybuny wzdłuż boiska. Za północną bramką widowni nie ma, a za południową zmieściła się tylko skromna trybunka dla kibiców gości (około 700 miejsc). Co ciekawe, trybuny tej nie było w pierwotnej wersji projektu.
Widownię w kształcie litery „U” kryje „diamentowa” membrana w barwach białej i czarnej. Obiekt posiada 10 prywatnych lóż na 116 osób i 7 powierzchni komercyjnych. Ponadto zaplecze budynku obejmuje 4 szatnie, 2 pokoje sędziowskie, 4 pokoje trenerskie, a także salę wielofunkcyjną na 100 osób.
Alsancak Mustafa Denizli Stadyumu jest jednym z czterech nowych stadionów tureckiej Spor Toto Süper Lig, które zostały zainaugurowane w zeszłym roku. Oprócz niego były to: Yeni Adana Stadyumu, Çotanak Stadyumu i Hatay Atatürk Stadyumu.
Autor: Tomasz Sobura
Reklama