Stadium of the Year: Poznajcie Jurorów, później ich decyzję

źródło: własne [MK]; autor: michał

Stadium of the Year: Poznajcie Jurorów, później ich decyzję Już w poniedziałek przedstawimy Wam finałową dziesiątkę kandydatów do Nagrody Jury. Będzie ciekawie, ale już teraz mamy coś ciekawego: skład Jury, z którego jesteśmy wyjątkowo dumni!

Reklama

Prezentacja Jury to co roku wyjątkowy moment, bo już podczas pisania tego krótkiego wprowadzenia trudno powstrzymać uśmiech. Zawsze trudno uwierzyć, że wielkie i wschodzące nazwiska architektury stadionowej chętnie włączają się w nasz projekt. A trzeba pamiętać, że już od prawie dekady co roku zapraszamy inne osoby i chętnych nie brakuje!

Choć w edycji 2020 skład Jury przedstawiamy wyjątkowo późno, to zdecydowały o tym względy logistyczne. Jurorzy mają już za sobą pierwszą rundę głosowania, której efekty przedstawimy w poniedziałek. Efekt może być zaskakujący, ale na jego wyjaśnienie będzie czas już w ostatnim tygodniu głosowania. Tymczasem zachęcamy do poznania Jurorów!

Karsten Fiebiger

KARSTEN FIEBIGER, FIEBIGER GmbH Architekten+Ingenieure, Kaiserslautern | Karsten jest głównym architektem pracowni F* FIEBIGER GMBH, studiował na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt oraz oraz Politechnice Federalnej w Zurychu. Już w młodych latach był wystawiony na wiele projektów stadionowych dzięki swojemu ojcowi, Folkerowi Fiebiegerowi, a także podczas pracy pod okiem legendarnego Petera Eisenmana.

Karsten zdobył szerokie doświadczenie w projektach stadionowych, pracując nad Fritz-Walter Stadion na Mistrzostwa Świata 2006, Bruchwegstadion w Moguncji, a także nad trwającą obecnie przebudową Stade Saint Symphorien w Metz. Jego portfolio obejmuje również projekty stadionów w ukraińskich miastach Odessa i Makiejewka, a także koncepcję przebudowy stadionu Kubania Krasnodar w Rosji.

Bill Massey

BILL MASSEY, SASAKI, Boston | Bill jest jednym z głównych architektów w sportowym dziale globalnej marki Sasaki, w ostatnim czasie odpowiedzialnym za projekt przebudowy Hongkou Stadium, jednego z najsłynniejszych chińskich stadionów piłkarskich. Specjalizuje się w projektach sportowych i rekreacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa wyższego, i obiektów publicznych. Ma za sobą ponad 20 lat doświadczenia w projektowaniu i wdrażaniu szczególnych aren sportowych w USA, Kanadzie, Ameryce Południowej, Środkowej oraz Azji.

Doświadczenie Billa obejmuje zwłaszcza sportowe obiekty uniwersyteckie, tak otwarte stadiony, jak i hale czy przestrzenie rekreacyjne. Dogłębna znajomość społecznych i funkcjonalnych uwarunkowań tych obiektów, także szczególnych wymogów technicznych, zapewnia optymalne wyniki tak dla sportowców, operatorów, jak i widzów. Bill zgromadził długą listę realizacji i silnych relacji z klientammi.

Bill bronił licencjat na Uniwersytecie Vanderbilta, a magistrem w dziedzinie architektury został na Virginia Tech. Jest aktywnym członkiem Amerykańskiego Instytutu Architektów, NIRSA oraz Society for College and University Planning, często omawiając obecne trendy w lekkoatletyce, rekreacji i zrównoważonym rozwoju.

Massimo Roj

MASSIMO ROJ, PROGETTO CMR, Mediolan | Massimo Roj ukończył architekturę i urbanistykę na Politechnice w Mediolanie w 1986 roku. Od 1987 jest zarejestrowanym architektem. W 1994 założył Progetto CMR w Mediolanie, dziś czołową włoską firmę projektową, w której piastuje stanowisko partnera zarządzającego i globalnego CEO, zarządzając międzynarodowymi projektami na polach architektury, urbanistyki, planowania przestrzennego oraz architektury wnętrz. Od 2011 Progetto CMR jest notowane wśród 100 najlepszych biur projektowych na świecie.

Poza prowadzeniem firmy, jest także wykładowcą kilku uniwersytetów na świecie, a w ostatnich latach został również wybrany na prestiżowe stanowisko ambasadora włoskiego designu. O ile jego rozległe doświadczenie obejmuje projekty miast, wieżowców, szpitali, centrów badawczych i wielu innych, my skupiamy się na stadionach. Najnowsze z projektów Roja obejmują rodzący się nowy stadion Interu i Milanu obok San Siro, a także czekający na rozpoczęcie budowy stadion Cagliari Calcio.

Nikos Siapkaras

NIKOS SIAPKARAS, A&S ARCHITECTS, Ateny | Nikos urodził się w Atenach w 1975 roku. Architekturę studiował na Politechnice Narodowej, również w greckiej stolicy. Tu obronił pracę magisterską w 2001, a tytuł magistra inżyniera w architekturze i projektowaniu przestrzennym otrzymał w 2004. Jest jednym z dwóch głównych architektów A&S Architects, pracowni współzałożonej przez niego w 2004.

Podejmując się rozmaitych, wymagających projektów, Nikos zbudował potężne portfolio dostarczonych budynków, wiele z nich bardzo wyspecjalizowanych. Na liście są banki, serwerownie, terminale lotnicze, parki rozrywki, szpitale i wiele innych. Jego praca na polu stadionowym skupia się w Grecji, gdzie stworzył najlepsze projekty powstałe w tym kraju w ostatnich dwóch dekadach. To oczekujące na budowę Votanikos Arena dla Panathinaikosu, a także będący w fazie planowania stadion Toumba dla PAOK-u Saloniki. A&S Architects stworzyli również czekającą na budowę wizję stadionu PAS Giannina FC. Do tego firma była zaangażowana w edukacyjne otoczenie Education City Stadium w katarskiej Dausze.

Reklama