Opole: Przetarg jeszcze w tym roku?
źródło: NTO.pl; autor: michał
Władze miasta są w trakcie odbioru projektu wykonawczego. To ostatni element potrzebny do przygotowania przetargu na budowę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, prace nad areną mogłyby ruszyć w pierwszych miesiącach 2021.
Reklama
Jak pisaliśmy już w kwietniu, pandemia koronawirusa dotkliwie uszczupliła budżet miasta na 2020 rok. Wypadły z niego m.in. środki na budowę nowego stadionu. Jednocześnie spore opóźnienie w dostarczeniu dokumentacji mieli autorzy projektu. Projekt budowlany został już przekazany, ale wykonawczy trafił do miasta dopiero niedawno i jest obecnie w trakcie odbioru.
W sumie prace nad dokumentacją zaliczyły prawie roczny poślizg, ponieważ pierwotny termin wyznaczono na październik 2019. Jednak w obecnych okolicznościach to mały problem.
© UM Opole, GMT Sp. z o.o., 90 Architekci
– Po pierwsze, z racji epidemii, skupialiśmy się na innych sprawach. Po drugie, zależało nam na tym, aby projekty uwzględniały wszelkie nasze uwagi. Mając na uwadze skalę inwestycji, pośpiech nie był wskazany
– tłumaczy w rozmowie z „Nową Trybuną Opolską” Katarzyna Oborska-Marciniak, rzeczniczka urzędu miasta.
Dopiero po zakończeniu wszystkich procedur związanych z dokumentacją dowiemy się, na jaką cenę jest obecnie szacowany nowy stadion dla 12 tys. widzów. Pierwotnie Opole liczyło, że uda się zmieścić w ok. 100 milionach złotych, ale dziś te szacunki wydają się zbyt skromne.
© UM Opole, GMT Sp. z o.o., 90 Architekci
– To trudny czas na precyzyjne szacowanie. Jest inflacja, epidemia COVID-19 i wiele innych niewiadomych. Dopiero przetarg pokaże, ile to zadanie może kosztować
– mówi Oborska-Marciniak.
Przetarg ma ruszyć jeszcze w tym roku. Biorąc pod uwagę doświadczenia innych miast, trzeba liczyć ok. 3 miesiące na jego przeprowadzenie. To z kolei oznacza, że budowa mogłaby wystartować jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku. Oczywiście zakładając, że oferty zmieszczą się w możliwościach finansowych miasta, a potencjalne odwołania nie przedłużą procedur. Opolski magistrat liczy, że uda się zrealizować inwestycję w ciągu 3 lat, a więc do 2024 roku.
© UM Opole, GMT Sp. z o.o., 90 Architekci
© UM Opole, GMT Sp. z o.o., 90 Architekci
Reklama