Nowy projekt: Hamburg pokazał plan na Igrzyska 2024
źródło: własne | MK; autor: michał
Podczas gdy Paryż i Budapeszt potwierdzają swoje ambicje, Hamburg jest o krok dalej. Pokazał pierwsze wizualizacje tego, co zaproponuje w kandydaturze do MKOl.
Reklama
W poniedziałek swój udział potwierdzili Węgrzy dzięki poparciu radnych Budapesztu. Wczoraj dołączył Paryż, który przypieczętował długo oczekiwaną kandydaturę oficjalnym zgłoszeniem.
Jednak to Hamburg dziś wydaje się mieć najbardziej zaawansowane plany. Właśnie pokazano tam ogólny plan kompleksu dla Igrzysk 2024 wraz z pierwszymi wizualizacjami Stadionu Olimpijskiego.
© KCAP, Arup, Vogt, Kunst + Herbert | GMP, WES, Drees & Sommer
O samym stadionie na tym etapie nie można powiedzieć wiele. Koncepcja pokazuje obiekt ze smukłą wieżą po południowej stronie. Ta konstrukcja to z jednej strony punkt widokowy, a z drugiej podparcie dla tymczasowego dachu.
© KCAP, Arup, Vogt, Kunst + Herbert | GMP, WES, Drees & Sommer
Wewnątrz trzy poziomy widowni dla ok. 70 tysięcy osób, a dwa z nich możliwe do usunięcia po imprezie. Zostałby jedynie najniższy, czyniąc z obiektu prosty w utrzymaniu stadion lekkoatletyczny. Podobny plan miał być realizowany w Londynie po 2012, ale tam nie powiódł się – uznano go za nierentowny.
Tak ma być rozłożony kompleks olimpijski
© KCAP, Arup, Vogt, Kunst + Herbert | GMP, WES, Drees & Sommer
Ważniejsze od wizualizacji głównego stadionu (jego koncepcja na pewno zmieni się znacząco) jest rozłożenie całego proponowanego przez Hamburg centrum olimpijskiego. Ono bowiem zostało już zatwierdzone jako najlepsza z czterech analizowanych opcji.
Wiemy więc, że stadion będzie w centrum, między halą widowiskową a pływalną. Hala po Igrzyskach ma być rozebrana pod terminal obsługujący statki pasażerskie. Z kolei pływalnia zamieni się w park wodny. Całość dzielnicy Kleiner Grasbrook zamieni się z wioski olimpijskiej w zespół osiedli połączonych zielenią, z własną stacją kolejową.
© KCAP, Arup, Vogt, Kunst + Herbert | GMP, WES, Drees & Sommer
Kolejne szczegóły do września
Dokładnie 15 września mija termin, jaki mają miasta-kandydaci na zgłoszenie swoich koncepcji w MKOl. Szczegółowe plany są spodziewane od Bostonu, Budapesztu, Hamburga, Paryża i Rzymu. Kolejne kandydatury nie są jeszcze pewne. Wybór gospodarza zostanie ogłoszony w 2017 roku w Limie.
Reklama