Rajamangala National Stadium

Pojemność49 749
Kraj Tajlandia
MiastoBangkok
KlubyOsotspa Saraburi FC
Inauguracja 1998
Renowacje 2006
Projekt Chulalongkorn University
Adres 286 Soi Ramkhamhaeng 24 Yaek 18, Hua Mak, Bang Kapi District, Bangkok 10240

Reklama

Rajamangala Stadium – opis stadionu

Obiekt powstał z inicjatywy krajowego urzędu ds. sportu w 1997 roku, by przyjąć Igrzyska Azjatyckie 1998. W chwili otwarcia mieścił ok. 65 tys. widzów, ale tylko dlatego, że w krzesełka wyposażono jedynie zachodnią, główną trybunę. Pozostałe, pozbawione zadaszenia, były tanimi trybunami dla mas. Ich standard podniósł się dopiero w 2006 roku, gdy obiekt przygotowywano do Asian Cup 2007, azjatyckiego odpowiednika Euro.

Co ciekawe, stworzeniem obiektu od początku zajmowali się krajowi, a nawet miejscy specjaliści. Projekt powstał na uniwersytecie w Bangkoku, a wykonaniem zajęła się miejscowa firma. Obiekt charakteryzuje się bardzo dynamiczną formą – najniższy punkt trybuny osiągają za bramkami, a najwyższy przy linii środkowej boiska. Wysokie na kilkadziesiąt metrów krańce obiektu są widoczne nawet z oddali w miejskiej zabudowie, choć z bliska stadion nie prezentuje się już tak efektownie – użyto niskiej jakości betonu, który w połączeniu z klimatem Tajlandii już dziś sprawia wrażenie podniszczonego.

Od 1998 roku odbywają się na tym obiekcie największe krajowe imprezy. Mecze reprezentacji, pojedynki tajlandzkich klubów w azjatyckich pucharach, zawody lekkoatletyczne czy wielkie koncerty.

Jak na ironię, największy stadion w kraju aż do 2010 roku nie doczekał się dosłownie żadnej komunikacji publicznej. Przy okazji meczów prowadziło to do ogromnych problemów na okolicznych drogach.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2012