The Arena by TransStadia

Pojemność20 000
10 870 (Miejsca stałe)
Kraj Indie
MiastoAhmadabad
Kluby-
Inauguracja 07.10.2016
Czas budowy 02.2015 - 10.2016
Koszt 82,15 mln $
Projekt Holmes Miller, DSP Design Associates
Wykonawca MSK Engineering Ltd
Adres The Arena, opp gate no 3, Kankaria Lake, Kankaria, Ahmedabad 380002, Gujarat, Indie

Reklama

The Arena – opis stadionu

Powstały w Ahmadabadzie nowy wielofunkcyjny stadion nazwano po prostu The Arena, ponieważ równego sobie nie ma nie tylko w mieście, ale i całych Indiach. Nie chodzi o pojemność, lecz o wielofunkcyjność. To pierwszy w kraju stadion zdolny gościć imprezy w aż 12 dyscyplinach sportowych pomimo braku bieżni lekkoatletycznej. Firma Transstadia planuje utworzenie całej sieci podobnych obiektów w Indiach.

Obiekt składa się z części piłkarskiej i bardzo rozbudowanego kompleksu za południową bramką. Na wschodzie, z racji poważnego ograniczenia przestrzennego brakło miejsca na pełnowymiarowe trybuny, za to wystarczyło go na pokoje hotelowe z widokiem na boisko. Widownia skupia się na zachodzie i północy, gdzie powstało prawie 11 tys. stałych krzesełek. Pod nimi jest możliwość dostawienia ponad 9 tys. tymczasowych, co daje łączną pojemność 20 tys. widzów.

Na południu znajduje się pierwsza na świecie hala typu StadiArena, tj. zamknięty obiekt, który można połączyć zresztą stadionu poprzez otwarcie ogromnych wrót. Nad halą wystarczyło miejsca na centrum medycyny sportowej, siłownie, kryte korty i małe sale sportowe, centrum bankietowe, restauracje czy sklepy.

Na dachach znalazło się miejsce na najbardziej widowiskowe elementy: pokryte roślinnością ekskluzywne tarasy, a nawet basen z widokiem na boisko. W sumie przewidziano aż 19 tys. m2 roślinności i ścieżek. Pod stadionem z kolei kryje się 900 miejsc na samochody.

To pierwszy stadion oznaczony standardem LEED India Gold, który wyróżnia „zielone” obiekty sportowe za ograniczone zużycie energii, wydajne gospodarowanie wodą, pobór deszczówki i inne pro-ekologiczne aspekty. Dodatkowo spełnia najwyższe normy odporności na trzęsienia ziemi.

Budowa zajęła 31 miesięcy i zakończyła się jesienią 2016. Choć pierwsze wydarzenie odbyło się jeszcze przed końcem 2016, to część piłkarska weszła do użytku dopiero w 2017 roku. Dzięki rozbudowanej palecie możliwości obiekt w pierwszych miesiącach gościł rozmaite imprezy halowe, koncerty całostadionowe czy nawet więc polityczny premiera Modiego. Pod względem piłkarskim nie ma jednego gospodarza, natomiast jest wykorzystywany przez różne drużyny, w tym reprezentację stanu Gudżarat.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2019

2018