CFIG Arena (Letní stadion Pardubice)

Pojemność4 620
Kraj Czechy
MiastoPardubice
KlubyFK Pardubice
Inauguracja 31.05.1931
Czas budowy 1930–1931
Renowacje 1968, 2000, 2021–2023
Projekt Karel Repa, Ferdinand Potůček
Adres U Stadionu 1652, 530 02 Pardubice I-Zelené Předměstí, Czechy

Reklama

CFIG Arena – opis stadionu

Główny stadion w Pardubicach powstał w 1931 roku, po niezwykle szybkiej budowie, trwającej zaledwie od października poprzedniego roku. Boisko piłkarskie otoczyła 400-metrowa bieżnia, a ją z kolei tor kolarski.

Stadion był uznawany za szczytowe dzieło czechosłowackiej architektury sportowej w chwili otwarcia. Miał dwie wyższe trybuny wzdłuż boiska i wąską promenadę dla widzów na krawędzi welodromu. W odróżnieniu od wielu obiektów z zakrzywionym torem kolarskim, ten posiadał tor wzniesiony na żelbecie, a nie na nasypach. I choć za architekturę stadionu odpowiadają czechosłowaccy autorzy, to samą część kolarską projektował architekt z Niemiec.

W takiej konfiguracji stadion oferował nawet 15 tys. miejsc i gromadził widzów podczas zawodów w wielu dyscyplinach. Chodzi nie tylko o piłkę nożną, która była tu szczególnie popularna w latach świetności SK Pardubice (od 1937 do 1946 grali w najwyższej lidze). Dochodziły też zawody lekkoatletyczne, kolarskie, a nawet siatkówka czy duże memoriały żużlowe.

Z czasem jednak standard obiektu podupadał. SK Pardubice przestało grać w piłkę w 1959, Dukla rozpadła się dwa lata później, sekcja kolarska w latach 70. i w efekcie część funkcji pozostała niewykorzystana. Od 1988 roku na zapleczu zachodniej trybuny mieści się hotel, ale to dla funkcjonowania samego sportu w Pardubicach nie mogło być ratunkiem.

W starej formule obiekt nie mógł istnieć, dlatego w 2000 roku stracił bieżnię i tor kolarski. Zamiast tego stanęły dwie trybunki za bramkami, ale kolejny miejscowy klub piłkarski, Slovan, przeniósł swoją licencję do innego miasta w 2006. Dla nowego FK Pardubice obiekt okazał się zbyt przestarzały i zespół wyniósł się na mniejszy, ale nowszy obiekt Pod Vinicí.

W latach 2021–2023 stadion został gruntownie zmodernizowany. Trybuna główna (zachodnia) została wyremontowana, a za bramkami oraz na wschodzie powstały zupełnie nowe konstrukcje. Dzięki przybliżeniu widowni do boiska, obiekt zyskał typowo piłkarski układ. Pojemność areny po przebudowie wynosi 4620 widzów. Po zakończeniu prac na stadion ponownie wprowadzili się piłkarze FK Pardubice. Obiekt otrzymał też sponsora tytularnego i zmienił nazwę na CFIG Arena.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2016