ASK Arena

Pojemność8 125
Kraj Azerbejdżan
MiastoBaku
KlubyKeşlə FK
Inne nazwy Şəfa Stadium (2001-2014), Inter Arena (2014-2018)
Inauguracja 2001
Czas budowy 2000-2001
Renowacje 2008-2013
Koszt 4,5 mln $
Adres Heydar Aliyev Ave 5, Baku 1000, Azerbejdżan

Reklama

ASK Arena – opis stadionu

Kompleks sportowy znany powszechnie jako Inter Arena znajduje się w pobliżu azerskiego Stadionu Olimpijskiego, wzdłuż prospektu Hejdara Alijewa. Został zbudowany nakładem Azerskiego Związku Piłki Nożnej w 2001 roku na potrzeby klubów Şəfa Baku i Keşlə FK (wtedy jeszcze Inter Baku) i przez pierwsze lata istnienia funkcjonował pod nazwą Şəfa Stadium.

Jest obiektem niewielkim, ale nowoczesnym. Na widownię składają się trzy jednakowe zadaszone trybuny z miejscami siedzącymi. W narożnikach dostawiono w latach 2008-2013 budynki zawierające szatnie, pomieszczenia użytkowe oraz, w narożniku północnym, czterogwiazdkowy hotel. Ponadto stadion jest częścią kompleksu zawierającego między innymi dwa boiska treningowe, korty tenisowe czy halę sportową.

Stadion został otwarty w 2001 roku meczem kwalifikacyjnym Pucharu UEFA. Od tego czasu był areną wielu spotkań zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Ponadto w 2012 roku Inter Arena gościła mecze Mistrzostw Świata Kobiet U17.

W swojej historii stadion został dwukrotnie przemianowany. Początkowo nazwa nawiązywała do jednego z użytkujących go klubów, Shafa Baku. Klub ten został rozwiązany w 2006 roku i osiem lat później, po przejęciu stadionu od Azerskiego Związku Piłki Nożnej przez Inter Baku, obiekt został przemianowany na Inter Arenę. W lipcu 2018 roku stadion znów zmienił właściciela, a co za tym idzie, również nazwę i dziś znany jest jako ASK Arena (od Azərbaycan Sənaye Korporasiyasının - Azerbejdżańskiej Korporacji Przemysłowej).

Poza meczami Keshla FK zarówno w krajowej pierwszej lidze jak i w rozgrywkach międzynarodowych na ASK Arenie odbywają się różne imprezy okolicznościowe. Jedną z najbardziej popularnych jest piknik organizowany corocznie czwartego lipca przez Amerykańską Izbę Handlową w Azerbejdżanie z okazji Dnia Niepodległości.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2019

2008