Azərsun Arena (Tofiq İsmayılov adına Suraxanı qəsəbə stadionu)

Pojemność5 800
Kraj Azerbejdżan
MiastoBaku
KlubyQarabağ FK
Inauguracja 26.09.2015 (Qarabağ - Neftçi, 1-1)
Czas budowy 08.2013 - 08.2015
Projekt SIYA architecture and engineering
Wykonawca İntersun
Adres Malik Mustafayev St, Baku 1049, Azerbejdżan

Reklama

Azərsun Arena – opis stadionu

Qarabagh to pierwszy klub spoza Baku, który zdobył mistrzostwo Azerbejdżanu. Niestety w tym samym roku, 1993, wojna o Górski Karabach zmusiła zespół do wyprowadzki z rodzinnego Agdamu. Od tego czasu klub zasiedlił postsowiecki Stadion im. Tofiqa Izmaiłowa na odległym wschodzie Baku, w dzielnicy Surakhani.

Choć powstał tylko z jedną trybuną, stary obiekt był w stanie pomieścić do 15 tysięcy widzów. Po przejęciu go przez Qarabagh zainstalowano komplet krzesełek, ograniczając pojemność. Ponieważ powrót do Agdamu okazał się nierealny, a klub przejęty przez holding Azersun zaczął marzyć o najwyższych krajowych i europejskich celach, w 2012 roku zapadła decyzja o budowie nowej areny dokładnie w miejscu Stadionu Izmaiłowa.

Dzięki obróceniu boiska udało się zmieścić nie jedną, lecz aż dwie płyty do gry – główną i treningową. Boiska są połączone, przez co przy tym głównym zmieściły się jedynie trzy trybuny. Na północy i południu mają po jednym poziomie, a na wschodzie – dwa. Powstała widownia ma 5,8 tys. krzesełek pod dachem. Oświetlenie na wschodzie jest wbudowane w zadaszenie, a na zachodzie stoi na masztach.

Budowa nowej areny trwała 2 lata i zakończyła się w 2015. Na otwarcie zagrali Qarabagh i Neftci, a więc dwa kluby, które na starym obiekcie przez jakiś czas były gospodarzami. Stadion i boisko treningowe są uzupełnione przez hotel, a wszystkie elementy projektu sfinansował koncern Azersun, który wprowadził też swoją markę do nazwy areny.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2019