Raiffeisen Arena

Pojemność19 080
Kraj Austria
MiastoLinz
KlubyLinzer ASK
Inauguracja 24.02.2023
Czas budowy 10.2021 – 02.2023
Koszt 65 mln € (71 mln $)
Projekt Raumkunst ZT (gł. arch. Harald Fux)
Wykonawca Porr AG
Adres Ziegeleistraße 76a, 4020 Linz

Reklama

Raiffeisen Arena – opis stadionu

Jak powstały plany nowego stadionu dla Linzer ASK?

Budowę nowego stadionu dla piłkarzy Linzer ASK (LASK) planowano już od dłuższego czasu. W 2008 pojawiła się idea budowy stadionu zintegrowanego ze stacją kolejową, ale pomysł nie doczekał się realizacji.

Do sprawy powrócono w 2016, kiedy zaczęły się poszukiwania terenu, na którym miałby stanąć nowy obiekt. W tym samym czasie klub przeniósł się na stadion w pobliskim Pasching. W 2018 wytypowano działkę pod nowy stadion, który miał stanąć w południowej części miasta, w pobliżu Pichlinger See. Zamiar budowy dużego stadionu wraz z rozległym parkingiem na malowniczym, rekreacyjnym obszarze spotkał się jednak z krytyką. Ostatecznie projekt został zarzucony.

Klub jednak nie rezygnował, a uwaga działaczy skoncentrowała się tym razem na wzgórzu Gugl, gdzie stał Linzer Stadion. W jego miejscu zamierzano wybudować zupełnie nowy, typowo piłkarski obiekt przeznaczony przede wszystkim dla piłkarzy LASK. W 2019 klub zapewnił sobie 80-letnią dzierżawę tego stadionu od miasta.

Ponieważ z obiektu dotychczas korzystali również piłkarze FC Blau-Weiß, władze miasta oraz Górnej Austrii zobowiązały się do pomocy przy budowie nowego Donauparkstadion. Lekkoatleci w ramach rekompensaty wkrótce mieli otrzymać zmodernizowany kompleks przy Wieningerstraße.

Kiedy zaprezentowano koncepcję nowego stadionu na wzgórzu Gugl?

Koncepcję architektoniczną nowego stadionu Linzer ASK można zobaczyć na naszej stronie z projektem

22 lipca 2020 zaprezentowano koncepcję nowego stadionu. Projekt został przygotowany przez studio Raumkunst ZT (gł. arch. Harald Fux). Plan zakładał rozbiórkę dotychczasowego obiektu i budowę w jego miejscu od podstaw zupełnie nowej, typowo piłkarskiej areny. Według wstępnych założeń stadion miał pomieścić 20 234 widzów (później pojemność nieco zredukowano).

Jednocześnie ogłoszono, że sponsorem tytularnym mającego powstać stadionu będzie Raiffeisenlandesbank Oberösterreich. Zgodnie z umową, obiekt miał otrzymać nazwę Raiffeisen Arena.

Klub początkowo zamierzał sfinansować budowę we własnym zakresie, jednak rosnące koszty usług i materiałów budowlanych spowodowały, że potrzebne było dofinansowanie z pieniędzy publicznych. W grudniu 2020 parlament Górnej Austrii zadecydował o przyznaniu z własnych środków 30 mln € na budowę obiektu.

Kiedy wybudowano nową Raiffeisen Arenę w Linzu?

16 grudnia 2020 na starym stadionie rozegrano ostatnie spotkanie. Rozbiórki obiektu dokonano w pierwszej połowie 2021. We wrześniu 2021 w drodze przetargu wyłoniono głównego wykonawcę nowego stadionu, którym została firma Porr AG. 9 października 2021 dokonano uroczystego wbicia pierwszej łopaty.

Prace przebiegały zgodnie z planem i obiekt był gotowy w lutym 2023. Tzw. „miękkie otwarcie” odbyło się 19 lutego 2023, kiedy piłkarki kobiecej drużyny LASK rozegrały sparing z zespołem Sportunion Geretsberg (4:1). Właściwa inauguracja miała miejsce 24 lutego 2023 przy okazji meczu austriackiej Bundesligi LASK – Austria Lustenau (1:0).

Czym charakteryzuje się Raiffeisen Arena w Linzu?

Obiekt powstał w miejscu dawnego Linzer Stadion na wzgórzu Gugl. Tuż obok znajduje się hala widowiskowo-sportowa TipsArena Linz. Stadion ma typowo piłkarski, prostokątny układ. Pole gry otoczone jest ze wszystkich stron trybunami mogącymi pomieścić 19 080 widzów (17 117 na meczach międzynarodowych). Pierwsze rzędy trybun znajdują się nieco powyżej poziomu boiska. Boisko posiada hybrydową murawę i jest wyposażone w system podgrzewania.

Za wyjątkiem trybuny za zachodnią bramką, przeznaczonej dla fanatycznych kibiców gospodarzy, widownia została podzielona na dwa piętra. Trybuna główna (południowa) w górnej części posiada dodatkowo loże i miejsca dla klientów biznesowych. Na trybunach za bramkami znajdują się dwa telebimy.

Trybuny są w pełni zadaszone, a pod dachem umieszczono reflektory oświetleniowe LED. Dach osiąga maksymalną wysokość 26,5 m. Najwyższa jest trybuna główna po stronie południowej, skąd bryła obiektu powoli obniża się w kierunku północnym.

Widownię wyposażono w plastikowe, składane krzesełka. Większość krzesełek jest w kolorze czarnym; część krzesełek o barwie białej układa się w napisy „1908” oraz „LASK”, a także w loga banku Raiffeisen. Jednopoziomowa trybuna dla najzagorzalszych kibiców (a także sektor gości) posiada barierki, dzięki którym może być używana jako sektor stojący, mieszcząc wówczas 4500 widzów (przy 3000 miejsc siedzących).

Obiekt posiada 2386 miejsc biznesowych, w tym znajdują się w nim 42 loże i dwie sale bankietowe z dostępem na trybuny. 34 miejsca wyznaczono dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dla widzów dostępne są kioski czy toalety. Ciekawostką jest, że kibice mogą napełniać na stadionie kubki z piwem nietypową metodą, od spodu. Rozwiązanie to zastosowano wcześniej na nowym stadionie Tottenhamu.

Stadion zalicza się do największych i najnowocześniejszych w całym kraju. Obiekt spełnia warunki IV kategorii UEFA, umożliwiając przeprowadzanie wysokiej rangi meczów międzynarodowych. Już w marcu 2023 dwa pierwsze mecze na nowym stadionie rozegrała reprezentacja Austrii, wygrywając w spotkaniach eliminacji do Euro 2024 z Azerbejdżanem (4:1) i Estonią (2:1).

Jakie były koszty związane z budową Raiffeisen Areny w Linzu?

Koszt budowy stadionu wyniósł 65 mln €. 30 mln € pochodziło ze środków kraju związkowego Górna Austria, resztę zapłacił klub wspomagając się kredytem oraz partnerstwem z prywatnymi podmiotami. Początkowo nie zrealizowano wielu dodatkowych funkcji jak obiekty treningowe, powierzchnie biurowe czy restauracja. Po realizacji dodatkowych zadań, koszt całego projektu ma wynieść 85 mln €.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024