Tivoli-Neu

autor: Krzysztof Porębski

8 września 2000 roku w obecności niemal 14 tysięcy widzów, na murawie stadionu w Innsbrucku zmierzyli się zawodnicy drużyn FC Tirol i Rapidu Wiedeń. Był to pierwszy mecz rozegrany na Tivoli-Neu - nowym stadionie w stolicy Tyrolu. Inauguracja wypadła po myśli gospodarzy, którzy wygrali ten mecz 1:0. Jeszcze bardziej okazałe było zakończenie pierwszego sezonu na nowym obiekcie – klub z Innsbrucku sięgnął po tytuł Mistrza Austrii. Również sezon 2001/2002 zakończył się dla drużyny FC Tirol znakomicie – trzecim z rzędu tytułem mistrzowskim. Był to jednak ostatni sezon w historii klubu – do rozgrywek Ligi Mistrzów i kolejnego sezonu ligowego FC Tirol nie przystąpił i wkrótce został rozwiązany z powodu bankructwa. Nowy stadion służył swoim gospodarzom jedynie przez niespełna dwa lata.

W sercu Alp

Innsbruck jest piątym co do wielkości miastem w Austrii. Do 120 tysięcy mieszkańców miasta (aglomeracja liczy około 190 tysięcy mieszkańców) należy jednak doliczyć około 30 tysięcy studentów oraz przeciętnie 3 tysiące turystów, którzy przeciętnie każdej nocy korzystają z licznych w stolicy Tyrolu hoteli i pensjonatów. Turystów do Innsbrucku przyciąga bliskość Alp – miasto leży w szerokiej dolinie pomiędzy pasmami górskimi. Innsbruck jest więc obecnie przede wszystkim ważnym ośrodkiem turystycznym i węzłem komunikacyjnym. Turyści nie traktują jednak Innsbrucku wyłącznie jako punktu startowego dla wycieczek w Alpy, bądź wyjazdów narciarskich. Samo miasto ma również wiele do zaoferowania – przede wszystkim piękną, średniowieczną zabudowę starego miasta z zamkiem cesarskim i słynnym Goldenes Dachl („złoty dach”, jeden z symboli Innsbrucku). Miasto, którego nazwa oznacza most na rzece Inn, na trwałe zapisało się w historii sportu, do tej pory było jednak kojarzone przede wszystkim ze sportami zimowymi. Aż dwukrotnie w Innsbrucku odbyły się zimowe Igrzyska Olimpijskie – w 1964 i 1976 roku. Co roku na skoczni Bergiel odbywają się zawody w skokach narciarskich, będące częścią Turnieju Czterech Skoczni.

Stadion w Innsbrucku jest położony na południowych obrzeżach miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A12.

Trochę historii

Przed 8 września 2000 roku, największym stadionem w Innsbrucku był znajdujący się w sąsiedztwie nowego obiektu Tivoli-Stadion. Mogący pomieścić 16 tysięcy widzów obiekt został zainaugurowany 2 sierpnia 1953 roku meczem pomiędzy drużynami Rapidu Wiedeń i Olympique Nîmes. Przy pełnych trybunach Austriacy rozgromili Francuzów 5:1. W późniejszych latach gospodarzami stadionu byli piłkarze drużyn, które reprezentowały Innsbruck w austriackiej Bundeslidze, a były to kolejno kluby: FC Wacker Innsbruck, FC Swarovski i FC Tirol. Ważnym momentem w historii starego Tivoli-Stadion był jedyny występ reprezentacji na tym obiekcie – 27 sierpnia 1986 roku w Innsbrucku spotkały się drużyny narodowe Austrii i Szwajcarii. Towarzyski mecz obecnych współgospodarzy Mistrzostw Europy zakończył się wynikiem 1:1. Historia Tivoli-Stadion zakończyła się po ponad 50 latach, gdy w 2004 roku stadion został rozebrany, a na jego miejscu rozpoczęto budowę budynków mieszkalnych.

Tivoli-Neu – budowa, przebudowa i dzisiejszy kształt stadionu

W 1998 roku odbył się konkurs na projekt nowego piłkarskiego stadionu w Innsbrucku. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszło biuro architektoniczne Alberta Wimmera, które opracowało projekt. Już w kolejnym roku rozpoczęto jego realizację, która pochłonęła około 30 milionów Euro i trwała półtora roku. Od marca 1999 roku do września 2000 roku, nieopodal starego Tivoli-Stadion wyrósł obiekt, którego całkowicie zadaszone trybuny mogły pomieścić do 17 400 widzów. Taka pojemność była jednak dostępna jedynie w przypadku rozgrywek krajowych, gdy część publiczności obserwowała mecze z miejsc stojących. W rozgrywkach międzynarodowych wszystkie miejsca musiały być siedzące, w związku z czym pojemność stadionu spadała do 15 200 miejsc.

W związku z organizacją Mistrzostw Europy w 2008 roku, pojemność stadionu została podniesiona do 30 tysięcy miejsc. Ponadto na stadionie znajduje się 900 miejsc dla mediów. Projekt przebudowy również został opracowany przez biuro Alberta Wimmera – podobnie zresztą jak stadiony w Salzburgu i Klagenfurcie. Tak jak w przypadku tych dwóch obiektów, konieczna do organizacji Mistrzostw Europy pojemność została osiągnięta przez tymczasowe dobudowanie drugiego piętra nad istniejącymi trybunami. Na stadionie w stolicy Tyrolu nadbudowane zostały jednak jedynie trzy z istniejących trybun, trybuna główna pozostała jednopoziomowa. Prace nad powiększeniem stadionu rozpoczęły się w grudniu 2005 i trwały do października 2007 roku. Po zakończeniu Mistrzostw Europy, od lipca 2008 roku rozpoczęte zostaną prace nad demontażem drugiego poziomu trybun i stadion powróci do swojego kształtu sprzed przebudowy.

Pierwszy mecz po rozbudowie stadionu odbył się 17 października 2007 roku. W obecności 28 500 widzów reprezentacja Austrii zmierzyła się z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 3:2.

Gospodarz – FC Wacker Innsbruck

Obecnie gospodarzem na Tivoli-Neu jest klub FC Wacker Innsbruck. Został on założony 22 czerwca 2002 roku jako FC Wacker Tirol, było to bezpośrednio po bankructwie FC Tirol, który był pierwszym gospodarzem nowego obiektu. FC Wacker swoją nazwą nawiązuje do założonej w 1915 roku drużyny FC Wacker Innsbruck, która była jednym z poprzedników późniejszego FC Tirol i pięciokrotnym mistrzem kraju w latach 1971-1977. W latach 1986-1992 Innsbruck był reprezentowany w lidze przez klub FC Swarovski Tirol (powstały poprzez wydzielenie sekcji piłkarskiej z przeżywającego kłopoty finansowe FC Wacker Innsbruck). FC Swarovski zapisał na swoje konto kolejne dwa tytuły mistrzowskie, jednak po sezonie 1991/92 został rozwiązany. Lata 1993-2002 to już era drużyny FC Tirol, która zdążyła w tym czasie zapisać na swoje konto 3 tytuły mistrza Austrii.

Obecny klub z Innsbrucku na razie nie nawiązuje do sukcesów poprzedników – wprawdzie w ciągu zaledwie dwóch sezonów potrafił awansować z Regionalligi do najwyższej klasy rozgrywkowej, w której występował przez cztery sezony jednak zakończone niedawno rozgrywki przyniosły piłkarzom FC Wacker ostatnie miejsce w tabeli i spadek do I ligi. Stosunkowo często w ostatnich latach gospodarzem na stadionie w Innsbrucku była austriacka drużyna narodowa. O ile na starym Tivoli-Stadion reprezentacja zagrała zaledwie jeden mecz, to na Tivoli-Neu już pięciokrotnie podejmowała rywali, za każdym razem odnosząc zwycięstwa. Ostatnim z tych Meczów było wspomniane już spotkanie z reprezentacją Wybrzeża Kości Słoniowej. Oprócz piłkarzy, na Tivoli-Neu występuje również drużyna futbolu amerykańskiego Swarco Raiders Tirol.