Anglia: „Ogromna układanka” na stadionie Evertonu

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Anglia: „Ogromna układanka” na stadionie Evertonu Modernizacja Everton Stadium trwa w najlepsze. Cały obiekt jest już podłączony do prądu, działają już także wszystkie usługi infrastruktury sieciowej. Prace wewnątrz nabierają tempa, montowane są sufity podwieszane oraz instalowany jest cały sprzęt gastronomiczny i koncesyjny.

Reklama

Montaż krzesełek trwa

Prace wewnątrz obiektu skupiają się głównie na obszarze trybun oraz płyty boiska. Niebawem zostaną zainstalowane poręcze do siedzeń. Montaż krzesełek postępuje w szybkim tempie i liczba już zainstalowanych zbliża się do 40 000, a pierwsza dostawa poręczy dotarła już na Bramley-Moore Dock.

Stadion Evertonu będzie wyposażony w siedzenia poręczowe na całej dolnej kondygnacji południowej trybuny dla kibiców gospodarzy, a także w dolnej części boiska w północno-wschodnim narożniku. W innych miejscach niecki wszystkie poręcze w kształcie litery P zostały zamontowane przy schodach wejściowych, natomiast większość szklanych balustrad znajduje się przy wejściach do sektorów.

Kontynuowane są także prace nad instalacją kanałów wokół boiska dla infrastruktury krytycznej obejmującej ogrzewanie murawy, drenaż podziemny, rury irygacyjne i kable dla nadawców telewizyjnych.

Budowa Everton Stadium© Mister Drone UK

Pracują także nad pokryciem

Na zewnątrz obiektu rozpoczęto z kolei prace nad pokryciem dachu na południowym krańcu wschodniej trybuny, natomiast na północnej stroniezamontowano elementy o skomplikowanych kształtach. Pokrycie dachowe najwyższego poziomu na trybunie zachodniej jest już prawie ukończone, a na rozległej trybunie południowej ze specjalnie przystosowanego kontenera transportowego zostanie niebawem rozłożone pokrycie, które ma aż 172 metry.

Rozległy taras zachodni, zwrócony w stronę rzeki Mersey, również wygląda dobrze – zakończono już prace betoniarskie, ułożono wodoodporne membrany, a na południowym krańcu wykopano warstwy drenażowe. Kostka brukowa i chodniki wzdłuż rzeki Mersey dopełniają ten wspaniały punkt widokowy dla kibiców.

Budowa Everton Stadium© Mister Drone UK

Z dbałością o dziedzictwo kulturowe

Wszystkie trzy stalowe bramy są już na swoim miejscu i zostaną umiejętnie wkomponowane w ścianę przy użyciu istniejących cegieł. Wykwalifikowani rzemieślnicy z firmy Vetter, zajmującej się obróbką kamienia i będącej częścią grupy firm Laing O'Rourke, w dalszym ciągu starannie brukują plac kibica o powierzchni 30 000 metrów kwadratowych, który będzie służył jako przestronne wejście na teren stadionu. A ponieważ dawna droga dojazdowa przecinająca plac jest obecnie zbędna, kładzione są fundamenty pod instalację zabytkowych linii kolejowych.

Instalujemy odnowione tory kolejowe, co stanowi ważną część programu dbałości o dziedzictwo kulturowe. Do tej pory zainstalowaliśmy około 1800 metrów bieżących i przypomina to ogromną układankę składającą się z bardzo trudnych i ciężkich elementów, dlatego do ich układania używamy maszyn, ale cała praca świadczy o umiejętnościach pracowników - powiedział Dave Ruddy, kierownik projektu w firmie Laing O'Rourke cytowany przez Liverpool Echo.

Budowa Everton Stadium© Mister Drone UK

Reklama