Anglia: Czy mieszkańcy i okoliczne firmy są za przebudową Old Trafford?

źródło: Stadiony.net; autor: Jakub Ducki

Anglia: Czy mieszkańcy i okoliczne firmy są za przebudową Old Trafford? Mimo że Czerwone Diabły nie zachwycają formą, to wraz z kupieniem przez Sir Jima Ratcliffe’a około 28% praw klubu z Manchesteru, temat przebudowy areny powrócił na tapet. Czy znaczący projekt infrastrukturalny pomoże okolicznym mieszkańcom?

Reklama

Nie tylko stadion

W lutym 2024 roku Manchester United wraz z władzami lokalnymi przeanalizowali projekt, który rozwinąłby okolice Trafford Wharfside. Plan, dzięki któremu przez kolejne 15 lat powstałoby do 5000 mieszkań i odbyłaby się modernizacja transportu publicznego.

Nie wiadomo jednak, kto miałby sfinansować realizację projektu, a władze United analizują różne możliwości, w tym wykorzystanie pieniędzy publicznych do budowy stadionu, domów i infrastruktury. Według wyliczeń współwłaściciela Czerwonych Diabłów Sir Jima Ratcliffe’a, rozbudowa istniejącego Old Trafford wyniosłaby około 1 mld £, a budowa nowego obiektu mogłaby podwoić koszty.

Właściciele lokalnych firm mają wątpliwości

Na Sir Matt Busby Way znajdują się małe biznesy, które oferują kupienie nieoficjalnej pamiątki klubowej, takiej jak szalik, czy liczne angielskie puby, gdzie przychód napędzany jest przez fanów, którzy w dniach meczowych odwiedzają Manchester. Angelo Agathaggelos jest właścicielem sklepu Red Star Sports Souvenirs od 33 lat. „Bez United nie byłoby nas tutaj i dotyczy to wszystkich innych” - mówi Agathaggelos.

„Gdyby przenieśli cały teren w inne miejsce, byłoby to dla nas zabójcze, ale jeśli po prostu przebudują lub tuż za nim powstanie nowy stadion, to w porządku. To może tylko zwiększyć wartość rzeczy i przyciągnąć więcej kibiców” - dodał. „Wolałbym, żeby odnowili istniejący Old Trafford, który jest Teatrem Marzeń” - mówi Bobby, współwłaściciel United Cafe Bar and Off Licence.

Old Trafford© Jose Francisco del Valle Mojica (cc: by)

Kompletnie inne zdanie lokalsów

Nawet w czasie, kiedy w okolicy nie odbywają się żadne mecze, to w okolicach Old Trafford ciągle się coś dzieje. Robienie zdjęć, nagrywanie filmów, czy zatłoczenie w oficjalnym sklepie Manchesteru United generuje zgiełk, na który narzekają mieszkańcy. Mimo tego dodają, że przyzwyczaili się do przebywania w okolicy torów kolejowych, bo jeśli wysokie wolumeny występują, to krótkotrwale.

Dodatkowo lokalne społeczeństwo przypomniało, że w przeszłości panował problem z wentylatorami wyciągowymi budynku, które według nich pozostawały włączone przez wiele dni, powodując wysoki poziom hałasu. Dotarcie do władz klubu w celu złożenia skargi było bardzo trudne. „Sposobem klubu na rozwiązanie tego problemu było podarowanie koszulki Alexisa Sancheza. W ich mniemaniu sprawa była załatwiona” - dodał Cavanagh, okoliczny mieszkaniec.

Old Trafford© Felipe Gálvez

W grudniu 2022 roku Rada Trafford uruchomiła ankietę, aby przyjrzeć się wpływowi wydarzeń na Old Trafford na lokalną społeczność. Ankieta została zamknięta 10 lutego 2023 roku, a prawie wszystkie odpowiedzi stanowiły głosy osób zamieszkujących okolice stadionu. Zapytani jakie problemy powodują dla mieszkańców wydarzenia na Old Trafford, 87% wybrało kłopoty w przemieszczaniu się samochodem w okolicy, a 70% wskazało na nielegalne parkowanie. Prawie połowa ankietowanych stwierdziła, że ma trudności z codziennym życiem, gdy Manchester United gra u siebie, a tylko 6% wskazało, że nie widzą różnicy w jakości życia, gdy odbywa się mecz. Jaką drogą pójdą władze Czerwonych Diabłów i jaka opcja jest korzystniejsza do przeprowadzenia?

Reklama