Rzeszów: Inwestor Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki znany przed świętami?

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Rzeszów: Inwestor Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki znany przed świętami? Koncepcja budowy na terenach Resovii regionalnego centrum lekkoatletycznego pojawiła się w 2010 roku, a gotową koncepcję pokazano w 2011. Kilkanaście lat później temat jest wciąż żywy, a w najbliższym czasie mamy poznać inwestora, który rozpocząłby budowę stadionu.

Reklama

Już wkrótce krok do przodu?

W Rzeszowie odbyło się spotkanie, podczas którego uhonorowano i nagrodzono trenerów oraz ich zawodników, którzy zdobyli medale w Halowych Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce. Serdecznie gratuluję. Cieszę się tym bardziej, że te sukcesy pomogą w negocjacjach w ministerstwie oraz PKOl-u. Będę tam rozmawiał o dodatkowych środkach na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, - powiedział prezydent Rzeszowa. Dodał również: Przed świętami wybierzemy inwestora, który rozpocznie budowę stadionu.

Pod koniec grudnia 2022, przy okazji ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę stadionu, zaprezentowano koncepcję różniącą się nieco od poprzednich. Zgodnie z nowymi założeniami pojemność obiektu wyniesie niespełna 8 000 widzów. Stadion ma być gotowy w 2025. Na jego budowę czekają również fani Resovii, którzy na mecze domowe swojej drużyny muszą udawać się na Stadion Miejski. Część osób wybiera jednak rozrywkę online, taką jak casino 25 euro bez depozytu za samą rejestrację, dzięki czemu czerpie korzyści nie wychodząc z domu.

Według nowej wizji trybuna główna ma być bardziej zintegrowana z pozostałą częścią trybun, które będą miały jednakową wysokość i zostaną całkowicie zadaszone. Na jednym z łuków, od strony ul. Wyspiańskiego, w miejsce widowni powstanie przestrzeń, która posłuży między innymi do organizacji imprez kulturalnych.

Projekt Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki© Urząd Miasta Rzeszowa

Poprzednie koncepcje centrum lekkiej atletyki

Pomysł budowy na terenach Resovii regionalnego centrum lekkoatletycznego pojawił się w 2010 roku, a gotową koncepcję pokazano w 2011. Plan zakładał zachowanie historycznej głównej trybuny, a niskie wały z pozostałych stron miały być zastąpione nowymi trybunami na konstrukcji żelbetowej.

Kluczowym elementem było powstałe wskutek inwestycji podtrybunie. Miało się tu znaleźć zaplecze nie tylko z szatniami, ale też z bieżnią treningową i mniejszymi halami sportowymi dla zapewnienia całorocznego uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych. Nowa 7-torowa bieżnia lekkoatletyczna wokół boiska zapewniłaby odpowiednie warunki na letnie miesiące, a skorzystaliby też piłkarze, którzy otrzymaliby podgrzewane boisko.

W wyjściowej koncepcji zakładano, że uda się osiągnąć imponującą – choć niepotrzebną na co dzień – pojemność 16 000 miejsc. W zaprezentowanej w 2020 roku zaktualizowanej dokumentacji pojawiło się również zadaszenie większości widowni, za to jej pojemność obniżono do 9 500 miejsc.

Projekt Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki© Urząd Miasta Rzeszowa

Reklama