Włochy: Problemy Fiorentiny napędzają modernizację kolejnego stadionu

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Włochy: Problemy Fiorentiny napędzają modernizację kolejnego stadionu Chociaż w ostatnich dniach znaleziono rozwiązanie problemu dotyczące tego, gdzie w sezonie 2024/2025 swoje mecze będzie rozgrywała Fiorentina, to przebudowa stadionu Franchi nadal budzi spore emocje. W Radzie Miasta trwają gorące dyskusje na temat finansowania tej inwestycji.

Reklama

Czas na Padovani

W następnym sezonie Fiorentina, nawet jeśli zakwalifikuje się do europejskich pucharów, będzie nadal grać na Stadio Artemio Franchi. Dzięki nowej organizacji prace zostaną przeprowadzone najpierw w sektorze Fiesole oraz w częściach sektorów Maratona i Tribuna. Przewidywany termin rozpoczęcia głównej części inwestycji to 1 czerwca. W sezonie 2025/2026 Fiorentina będzie jednak najprawdopodobniej zmuszona opuścić Franchi ze względu na zbyt zaawansowane prace. Jako obiekt zastępczy przygotowywany jest stadion rugby mieszczący się niemal naprzeciwko obecnego domu Violi. Padovani potrzebuje gruntownej przebudowy, aby uzyskać zgodę federacji na organizowanie meczów Serie A.

Zainteresowane firmy złożyły już oferty na rozbudowę stadionu Padovani. Przetarg zostanie rozstrzygnięty w marcu, a budowa rozpocznie się w kwietniu. Jesienią miasto przeznaczyło 10 mln € na przebudowę obiektu, ale środki te wystarczą jedynie na przebudowę stałej, zadaszonej trybuny oraz wybudowanie tymczasowej po drugiej stronie dla łącznie 7 000 widzów, pomieszczeń dla piłkarzy oraz sektora prasowego. Na osiągnięcie łącznie 15 000 miejsc siedzących (z kolejnymi dwoma tymczasowymi trybunami) oraz dostosowanie obiektu do rozgrywania meczów w Serie A brakuje 4,4 mln €. W czasie prac rugbyści będą grać na boiskach Davide Astori znajdujących się tuż przed obiektem Padovani.

Stadio Artemio Franchi, Firenze© Sailko (CC BY 3.0)

Radni szukają finansowania

Wśród niektórych radnych słychać jednak obawę w sprawie braku dialogu z Fiorentiną i rządem, a także brakiem pewności co do środków, których brakuje na przebudowę stadionów Franchi i Padovani.

Do chwili obecnej ramy ekonomiczne inwestycji przewidują finansowanie w wysokości około 150 mln €. Struktura prac przewidzianych w części głównej i pierwszej części opcjonalnej odpowiada aktualnie dostępnemu finansowaniu. Dzięki tym pożyczkom możliwa jest przebudowa stadionu i udostępnienie go dla wydarzeń sportowych i nie tylko - powiedział Cosimo Guccione - Na stadion Padovani zaciągnięta zostanie pożyczka w wysokości 10 mln €. Planowana jest przebudowa obiektu sportowego tak, aby mógł pomieścić 7-8 tysięcy miejsc siedzących. Już w toku trwającego postępowania przetargowego proszono o zaproponowanie rozwiązania na maksymalnie 15 000 miejsc, nawet na kolejne części, a dziś weryfikujemy także rozwiązanie na 18 000.

W izbie odbyło się głosowanie w sprawie brakujących obecnie 5 mln €, aby zapewnić Padovani możliwość organizacji meczów Serie A. Radni Antonella Bundu i Dmitrij Palagi poprosili o przygotowanie rozwiązania ze środków własnych instytucji i że w związku z tym całe tę kwotę powinna wypłacić administracja, która już zapewnia początkowe 10 mln €. Jak informuje La Nazione, propozycja ta została odrzucona. Istnieje jednak inne wyjście z tej sytuacji. Gdyby Fiorentina przeniosła się do Padovani, nadanie stadionowi nazwy (tak jak zrobiono to w Cagliari dla tymczasowej areny obok Sant'Elia) gwarantowałoby finansowanie prac, bez inwestowania przez Fiorentinę ani centa. Sponsoring dojdzie do skutku tylko wtedy, gdy wszystkie zaangażowane strony zgodzą się na to i zostanie podpisana stosowna umowa.

Stadio Artemio Franchi, Firenze© groundhopping_damenklo

A burmistrz się chwali

Burmistrz Florencji Dario Nardella zdaje się jednak nie przejmować finansami i z dumą obwieszcza światu swoje inwestycje. Franchi będzie pięknym stadionem godnym historii naszego miasta, ponieważ musimy myśleć na wielką skalę. To będzie jeden z najnowocześniejszych stadionów w Europie. Padovani z kolei najpiękniejszym stadionem rugby w całych Włoszech.

Reklama