Hiszpania: Teneryfa doczeka się renowacji stadionu

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Hiszpania: Teneryfa doczeka się renowacji stadionu Remont stadionu Heliodoro Rodrígueza Lópeza był tematem nadzwyczajnej sesji plenarnej Cabildo de Tenerife, która odbyła się pod koniec stycznia. Podczas spotkania omówiono prace, które będą prowadzone na obiekcie.

Reklama

Nie będzie prezentu na stulecie

Kompleksowa renowacja stadionu CD Tenerife, nie zakończy się do 2025 roku, czyli roku, w którym obiekt będzie świętował stulecie istnienia. Oczekuje się jednak, że do tego czasu będzie on w przyzwoitym stanie. Remont był tematem nadzwyczajnej sesji plenarnej na wniosek Partii Socjalistycznej. Prognozuje się, że przebudowa nastąpi w ciągu najbliższych czterech lat.

Chcielibyśmy móc uczcić stulecie kompleksowym remontem stadionu, ale nie będziemy mogli tego zrobić, bo wy się tego nie podjęliście – powiedziała Rosa Dávila, prezes Rady Wyspy Teneryfa. Dávila zapewniła także, że Heliodoro nie jest na sprzedaż, bo takie zamiary podczas swojej kadencji miał Pedro Martín. Wspomniał on o zamiarze sprzedaży obecnego stadionu w celu budowy nowego. Propozycja ta została wówczas zatwierdzona przez Radę Miasta Santa Cruz de Tenerife.

Estadio Heliodoro Rodríguez López (Estadio de Tenerife)© JUAN BLAS tenerife (CC BY-SA 4.0)

Teneryfa przygotowuje budżet

Szacuje się, że koszt remontu trybun i łazienek wyniesie 5,9 mln €, natomiast koszty remontu szatni pokryje klub. W tegorocznym budżecie kwota przeznaczona na stadion wynosi 2 mln €. Dávila zapewnił, że na wyspie będzie stadion pierwszej ligi u szczytu XXI wieku.

Na ostatniej zwyczajnej sesji plenarnej zatwierdzono przygotowanie planu generalnego oraz zwiększenie budżetu na 2024 rok w miarę postępu prac nad specyfikacjami dokumentacji roboczej. Plan obejmie wszystkie działania mające na celu przeprowadzenie kompleksowej renowacji stadionu, równolegle uzgodniono także współpracę z CD Tenerife.

W odniesieniu do budżetu na 2024 rok, jeśli konieczne będzie zwiększenie finansowania, to nastąpi ono poprzez modyfikację kredytów. W umowie podkreślono, że największa wypłata środków nastąpi w 2025 roku, co będzie wynikać z tempa narzuconego przez prace budowlane.

Estadio Heliodoro Rodríguez López (Estadio de Tenerife)© Europlan-Online.de

Ale nadal nie ma planu renowacji

We wniosku przyjętym na sesji plenarnej przypomniano, że 11 lipca 2023 roku doszło do spadku gruzu na fasadę, co wymagało naprawy, która kosztowała dokładnie 334 823,61 €. Badanie bezpieczeństwa konstrukcji wykazało, że bezpieczeństwo budynku jest wystarczające, ale odnotowano inne pilne usterki.

Bez projektu nie można wykonać żadnej pracy, a dziś nie ma projektu podstawowego ani wykonawczego. Nie ma planu generalnego robót na stadionie, potrzebny jest plan działania – czytamy we wniosku. Rada Wyspy zapewnia, że Służba Administracji Sportu pracuje nad pilnymi projektami robót i przygotowuje specyfikacje.

Estadio Heliodoro Rodríguez López (Estadio de Tenerife)© JUAN BLAS tenerife (CC BY-SA 4.0)

Pozostałe poprawki już wykonane

W 2009 roku sporządzono projekt ulepszenia i renowacji stadionu Heliodoro Rodrígueza Lópeza, w ramach którego oprócz szeregu prac remontowych na terenie całego kompleksu oddano także do użytku obiekty od strony ulicy San Sebastián, nowe biura CD Tenerife pod trybunami, a także nowe kabiny dla mediów. Natomiast w 2017 roku sporządzono projekt remontu sieni, ślusarni i podkowy oraz amfiteatru, a także wykonanie oświetlenia terenowego i instalacji elektrycznej. Prace te zostały zakończone w 2021 roku.

Reklama