Pruszcz: Są pieniądze na nowy stadion lekkoatletyczny

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Pruszcz: Są pieniądze na nowy stadion lekkoatletyczny Pod koniec ubiegłego roku radni z Pruszcza jednogłośnie przyjęli budżet na 2024 rok. W planie wydatków na różnego rodzaju inwestycje zabezpieczono prawie 17 mln zł. W planach miasta znalazło się miejsce na budowę stadionu, którego głównym przeznaczeniem będzie lekkoatletyka.

Reklama

Potrzebna inwestycja

Pomysł budowy obiektu lekkoatletycznego w Pruszczu pojawił się już w 2021 roku, kiedy to wiceprzewodniczący Rady Gminy Artur Nowak złożył wniosek w sprawie budowy. Inicjatywa ta spotkała się z dużym poparciem społeczności oraz wójta Dariusza Wądołowskiego. Obecny stadion chcemy odwrócić w drugą stronę. Żeby tego dokonać, potrzebujemy wykupić grunt od osoby prywatnej. Na to muszą wyrazić zgodę radni. Następnie podjęta musiałby zostać uchwała inicjująca w sprawie budowy stadionu przez radnych. To nie jest tak, że wójt sobie coś wymyśli i tak ma być. Zgadzam się z radnym Nowakiem, że inwestycja jest potrzebna - powiedział wówczas w rozmowie z portalem Nowe Świecie. A jeśli Wy też macie zabezpieczoną gotówkę, to sprawdźcie ofertę Mostbet online, nowoczesnej platformy oferującej zakłady bukmacherskie oraz kasyno.

Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka (Stadion Zawiszy Bydgoszcz)© FotoDron.PRO | Stadion lekkoatletyczny w pobliskiej Bydgoszczy

Pruszcz na ten cel planuje przeznaczyć nieco ponad 2 mln zł, z czego mniej więcej połowa środków będzie pochodziła z dofinansowania. Ostateczne kwoty podane zostaną jednak dopiero po rozstrzygnięciu przetargów. Według wójta Dariusza Wądołowskiego prace potrwają co najmniej dwa lata.

Gmina lekkoatletyką stoi

Na terenie gminy aktywnie działają trzy kluby, w których trenuje 290 dzieci. Rozwijają swoje umiejętności sportowe w sekcjach: piłki nożnej, unihokeja, tenisa stołowego oraz lekkoatletyki. Najprężniej działa sekcja LUKS we wsi Serock, która zajmuje się tylko i wyłącznie lekkoatletyką. Wiele zawodów sportowych Szkolnego Związku Sportowego naszej gminy odbywa się na trawiastych boiskach, mówię tu o zawodach lekkoatletycznych. Brakuje nam takiego miejsca do właśnie takich imprez. Wiem, że jest taka potrzeba i nad tym tematem musimy się pochylić – argumentował radny Nowak.

Nowy stadion ma powstać w miejscu obecnego, który znajduje się przy ulicy Sportowej. Tam też swoje mecze rozgrywa lokalna drużyna piłkarska Start Pruszcz występująca na co dzień w IV lidze. Można się więc spodziewać, że obiekt będzie także domem dla podopiecznych trenera Damiana Ejankowskiego.

Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka (Stadion Zawiszy Bydgoszcz)Tak obecnie wyglądają tereny przy ulicy Sportowej w Pruszczu

Kolejny obiekt na mapie województwa

Nie byłby to rzecz jasna pierwszy stadion lekkoatletyczny w województwie, a ten najbardziej znany znajduje się w Bydgoszczy. Domowy obiekt Zawiszy Bydgoszcz powstawał w latach 1955-1960. Aż do 2002 roku był w rękach Wojska Polskiego, jednak z braku pieniędzy na modernizację Agencja Mienia Wojskowego przekazała go miastu. Od tego czasu przeszedł kilka renowacji.

Obecnie stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka może pomieścić 20 559 osób. Oprócz elementów wymaganych do uprawiania lekkoatletyki jest wyposażony także w podgrzewaną murawę. Obiekt spełnia standardy UEFA oraz posiada certyfikat First Class IAAF. Dzięki wysokiemu standardowi obiekt, nazwany w 2003 roku imieniem złotego medalisty w biegu z przeszkodami, gościł wiele imprez. Najważniejsze są oczywiście wydarzenia lekkoatletyczne jak na przykład Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata juniorów. Kilkunastokrotnie w Bydgoszczy gościła także Reprezentacja Polski w piłce nożnej, tutaj odbył się także finał Pucharu Polski w 2011 roku. Od 2001 roku odbywa się tam także Europejski Festiwal Lekkoatletyczny.

 

Reklama