EURO 2028: Oczekiwania społeczności co do stadionu turniejowego i kontrowersje w Belfaście

źródło: belfasttelegraph.co.uk | belfastlive.co.uk; autor: Kuba Kowalski

EURO 2028: Oczekiwania społeczności co do stadionu turniejowego i kontrowersje w Belfaście Casement Park, synonim sportów gaelickich w zachodnim Belfaście, znajduje się obecnie w centrum ożywionej dyskusji w Irlandii Północnej. Jego proponowana przebudowa na Euro 2028 wywołała debatę wykraczającą poza sport, poruszając kwestie związane z rozwojem społeczności i rozwagą finansową.

Reklama

Podzielona opinia publiczna w sprawie remontu Casement Park

W okresie przygotowań do Euro 2028, plany przebudowy Casement Park spotkały się z mieszanką oczekiwania i sceptycyzmu wśród mieszkańców Irlandii Północnej. Sondaż opinii publicznej LucidTalk ujawnił złożony krajobraz opinii publicznej. Podczas gdy 54% respondentów opowiada się za organizacją meczów Euro 2028 w Belfaście, 31% jest temu przeciwnych. Podział ten jest naznaczony politycznie. Warto zauważyć, że prawie 70% związkowców aktywnie sprzeciwia się temu rozwiązaniu, a 60% wolałoby, aby Irlandia Północna nie organizowała żadnych meczów, jeśli Casement Park jest jedyną opcją.

Rozbieżność opinii jest dodatkowo widoczna przez protesty. Niektórzy kibice reprezentacji Irlandii Północnej wywieszali transparenty i głośno sprzeciwiali się proponowanemu wykorzystaniu Casement Park, który ma być stadionem o pojemności 34 000 miejsc. Nastroje te odzwierciedlają głębszy niepokój - nieco ponad 40% nacjonalistów nie czułaby się komfortowo uczestnicząc w meczu Irlandii Północnej na Casement.

Casement Park Stadium

Nowy Casement Park - wpływ na gospodarkę i społeczność

Pośród tej debaty zwolennicy przebudowy podkreślają jej transformacyjny wpływ na zachodni Belfast. Nowy Casement Park ma być nie tylko obiektem sportowym, ale także katalizatorem wzrostu gospodarczego i rozwoju społeczności. Budowa ma przynieść pozytywny impuls i trwałe dziedzictwo dla części miasta od dawna pomijanej przy znaczących inwestycjach kapitałowych.

Projekt jest postrzegany jako coś więcej niż tylko część Mistrzostw Europy; chodzi o zapewnienie miejsc pracy, wzrost inwestycji i nowych możliwości dla miasta. Jednak względy finansowe rzucają cień na te ambicje. Menedżer LINFIELD, David Healy, zakwestionował opłacalność finansową projektu, zwracając uwagę na rosnące koszty i niepewność udziału Irlandii Północnej w finałach. Początkowy budżet w wysokości 77 mln £ może nie okazać się wystarczający. Wobec tego pojawiają się wątpliwości co do rentowności tego przedsięwzięcia, tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że miasto ma pilniejsze potrzeby, niż nowy stadion.

Casement Park Stadium

Reklama