Anglia: Old Trafford doczeka się modernizacji?

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Anglia: Old Trafford doczeka się modernizacji? Brytyjski miliarder Sir Jim Ratcliffe jest podobno gotowy przeznaczyć znaczną sumę ze swojego majątku na poprawę stanu infrastruktury Manchesteru United. Te pieniądze są częścią oferty nabycia mniejszościowego pakietu akcji klubu z angielskiej Premier League.

Reklama

Nowy właściciel Czerwonych Diabłów

Obecni właściciele Manchesteru United, amerykańska rodzina Glazerów, ogłosili w listopadzie zeszłego roku, że chcą sprzedać swoje udziały w klubie. Niestety, sprzedaż większościowego pakietu akcji Czerwonych Diabłów nie doszła ostatecznie do skutku.

Zainteresowany kupnem United był katarski szejk Jassim bin Hamad Al Thani, który ostatecznie wycofał swoją ofertę. Chrapkę na utytułowany klub miał również miliarder Sir Jim Ratcliffe, założyciel i prezes firmy petrochemicznej Ineos. Obu oferentom ostatecznie nie udało się spełnić wymagań finansowych ustalonych przez rodzinę Glazerów, która jest właścicielem United od 2005 roku. Amerykanie mieli żądać za klub co najmniej 5 miliardów £.

Nowa oferta Ineos dotyczyć ma pakietu 25% Czerwonych Diabłów, za które trzeba będzie zapłacić które prawdopodobnie będą warte ponad 1,25 miliarda £. Angielskie media informują już o pierwszych zmianach w klubie. Z funkcji dyrektora generalnego ma odejść Richard Arnold. Był to jeden z warunków postawiony przez Ratcliffe'a. Brytyjczyk ma przejąć władzę w sprawach sportowych i dlatego z klubu musiał odejść ma Arnold. Glazerowie natomiast nadal będą mieli decydujący głos w kwestiach finansowych. Właściciel firmy Ineos nie jest wyklucza, że w przyszłości przejmie kolejny pakiet akcji. Częścią oferty kupna była deklaracja Ratcliffe'a, że ten zainwestuje niemałą kwotę na poprawę infrastruktury Manchesteru United, w tym na modernizację Old Trafford.

 Old Trafford© Adam Koprowski

Ratcliffe chce zainwestować w Teatr Marzeń

Właściciel Ineos zobowiązał się, że początkowo przeznaczy 245 milionów £ z własnej kieszeni na długo wyczekiwany remont domowego obiektu United. Inwestycja miałaby zostać rozłożona w czasie, ale większość środków miałaby zostać uruchomiona do końca roku. Uważa się, że kwota 245 milionów £ zostanie sfinansowana osobiście przez Ratcliffe'a i nie zwiększy istniejących pożyczek Czerwonych Diabłów, które obecnie wynoszą ok. 528,2 miliona £. Umowa między Ineos a Glazerami jest bliska finalizacji.

Firma ma rozważać możliwość zwiększenia pojemności stadionu Old Trafford do 90 000 miejsc. Przebudowa areny była postrzegana jako kluczowy element każdego przejęcia klubu, a stadion w ostatnich latach pozostawał w tyle za obiektami rywali United w Premier League. Manchester City, Arsenal i Tottenham Hotspur przeniosły się do nowych domów, podczas gdy Liverpool przeprowadził szeroko zakrojone prace modernizacyjne na Anfield.

W kwietniu ubiegłego roku United wyznaczyli Legends International i Populous do kierowania zespołem, którego zadaniem było stworzenie planu przebudowy Old Trafford. Jeszcze w 2022 roku Czerwone Diabły wydały oświadczenie, w którym ogłosili rozpoczęcie procesu mającego na celu rozważenie nowych inwestycji w klub oraz jego sprzedaż. Przegląd obejmował również przebudowę Old Trafford. Później okazało się, że wyburzenie stadionu i budowa zupełnie nowego obiektu była jedną z opcji przedstawionych klubowi. Przedstawiono również opcje renowacji i rozbudowy stadionu.

 Old Trafford© Markus Unger (cc: by)

Reklama