Włochy: Milan złożył dokumenty i czeka na decyzję miasta

źródło: Stadiony.net; autor: Maciek Ściłba

Włochy: Milan złożył dokumenty i czeka na decyzję miasta Władze AC Milan w ostatnich tygodniach podejmują coraz bardziej stanowcze kroki pozwalające na rozpoczęcie budowy nowego obiektu. Po wybraniu firmy, która zaprojektuje stadion złożono pierwsze wymagane dokumenty przed startem inwestycji.

Reklama

Milan blisko rozpoczęcia budowy swojego nowego stadionu

Rok 2023 przyniósł przełom w sprawie powstania nowej areny Rossoneri. Po tym, jak dosyć długo debatowano, gdzie powinna zostać wzniesiona konstrukcja, w końcu udało się podjąć decyzję. Konsorcjum RedBird Capital Partners podpisało wiosną umowę ze spółką SportLifeCity, dzięki czemu pozyskało ono dużą działkę w miejscowości San Donato Milanese. Grunty oddalone są o blisko 15 km od centrum Mediolanu, lecz leżą przy dwóch drogach szybkiego ruchu. W pobliżu znajduje się także port lotniczy Aeroporto di Milano-Linate.

Po pozyskaniu terenu pod budowę nowego stadionu RedBird Capital Partners złożyło stosowne dokumenty w magistracie gminy San Donato. Prośba o pozwolenie rozpoczęcia inwestycji zawiera wstępny plan wzniesienia obiektu o pojemności 70 000 miejsc. W przesłanym piśmie nie ma jeszcze ostatecznego projektu areny. Władze Milanu zdecydowały, że koncepcja Nuovo Stadio Milano przygotowana przez firmę architektoniczną Populous nie będzie realizowana. Zajmie się tym inne renomowane biuro Manica Architecture. Więcej informacji o kulisach tego wyboru można znaleźć tutaj.

Nuovo Stadio Milano© Populous / Nuovo Stadio Milano

Milan planuje budowę stadionu. Co z Interem?

Dotychczas istniejące plany zakładały, że AC Milan i Inter wspólnie przeprowadzą się na nowoczesną arenę. Aktualnie wszystko wskazuje na to, że po wielu latach wspólnego użytkowania San Siro oba kluby czeka nieformalny rozwód. Na ten moment nie ma jeszcze pewnych informacji odnośnie tego, na co zdecydują się Nerazzurri. Spekuluje się, że mogą oni wznieść nowoczesny obiekt w Rozzano na przedmieściach Mediolanu. Póki co bez przeszkód będą oni mogli grać na Stadio Giuseppe Meazza, tym bardziej, że kultowa konstrukcja nie zostanie zburzona nawet po wyprowadzce obydwu drużyn. Wszystko dzięki zapisom prawnym. Drugi pierścień San Siro zbliża się do 70. roku swojego istnienia, co nadaje mu status chroniony, tym samym zapobiegając jego rozbiórce.

Budowa nowego stadionu Milanu ma rozpocząć się do końca 2025 roku. Prace mają potrwać 3-4 lata. Obiekt zaprojektowany przez studio Manica ma być wielofunkcyjny i służyć nie tylko meczom piłkarskim, ale także wydarzeniom kulturalnym, jak koncerty. Dodatkowo znalazłyby się w nim sklep klubowy, a także muzeum historii Rossoneri o powierzchni co najmniej 300 metrów kwadratowych. Dookoła konstrukcji znajdowałby się tereny rekreacyjne przeznaczone dla kibiców i pobliskich mieszkańców. Obiekt miałby się także znajdować na liście aren-gospodarzy Euro 2032, którego organizatorami najprawdopodobniej będą Turcja i Włochy.

Nuovo Stadio Milano© Populous / Nuovo Stadio Milano

Reklama