Londyn: Są konkrety w sprawie budowy nowej trybuny Selhurst Park

źródło: Stadiony.net; autor: Maciek Ściłba

Londyn: Są konkrety w sprawie budowy nowej trybuny Selhurst Park Wygląda na to, że start inwestycji planowanej od kilku lat jest już bardzo blisko. Crystal Palace dopina ostatnie szczegóły, aby rozbudować swój stadion najszybciej jak się tylko da.

Reklama

Temat modernizacji Selhurst Park jest intensywnie poruszany od 2017 roku. Wówczas opublikowano wizualizacje renowacji trybuny głównej areny. Projekt przygotowany przez KSS Design Group zakładał jej budowę praktycznie od podstaw. Nowoczesna konstrukcja spowodowałaby, że pojemność obiektu urosłaby z 25 486 do 34 000 miejsc. Klub już w 2018 dostał od Croydon Council – rady londyńskiej dzielnicy, na której stoi stadion pozwolenie na realizację inwestycji w przedstawionym kształcie, jednak do tej pory nie została ona rozpoczęta. 

Selhurst Park© Crystal Palace FC / KSS Design Group

W międzyczasie doszło do licznych perturbacji. Problem z własnością gruntów wokół Selhurst Park, a także pandemią i wysoką inflacją spowodowały, że przed ostatnie 6 lat start budowy odsuwany był w czasie. W listopadzie 2021 roku klub ogłosił, że początek modernizacji przewidywany jest na 2022 rok. Oczywiście ten termin także nie został dotrzymany, lecz nie można mówić o braku postępów. W październiku zeszłego roku radni dzielnicy Croydon zaakceptowali poprawki przedstawione przez władze Crystal Palace. Dotyczyły one przeprojektowanych ciągów komunikacyjnych, w tym schodów, wind i holów. Zastrzeżenia w tej sprawie miał główny inspektor przeciwpożarowy. 

Wydawało się, że zatem, że najpóźniej na początku 2023 roku powinna ruszyć długo oczekiwana renowacja Selhurst Park. Tak się jednak nie stało. Jak się okazało, wydane w 2018 roku pozwolenie na budowę zostało wstrzymane. Klub zatem od początku musiał przejść procedurę jego ponownego wydania. Dopiero po jej pełnym zakończeniu będzie można ruszyć z pracami. Kiedy to zatem nastąpi? Wstępnie władze popularnych The Eagles szacują, że realnym terminem rozpoczęcia inwestycji będzie końcówka obecnego sezonu ligowego, czyli maj 2024 roku.

Roboty mają wówczas potrwać między 27-30 miesięcy. To oznacza, że nowa trybuna główna Selhurst Park byłaby gotowa latem 2026 roku. Koszt przebudowy oszacowano wstępnie na ponad 100 mln £. Prezes Crystal Palace Steve Parish wielokrotnie podkreślał, że modernizacja ma dla jego klubu ogromne znaczenie, ponieważ ma przynieść rocznie ok. 15 mln £ dodatkowego zysku. Matematyka pozwala łatwo policzyć, że rozbudowa spłaciłaby się w przeciągu 5-7 lat od jej zakończenia. Dzięki tej inwestycji The Eagles chcieliby w dalszym ciągu umacniać swoją pozycję w Premier League. Być może w niedalekiej przyszłości także pozostałe trybuny przeszłby stosowną renowację, ponieważ obiekt ma opinię przestarzałego jak na standardy angielskiej ekstraklasy. Od czegoś trzeba jednak zacząć.  

Selhurst Park© Crystal Palace FC / KSS Design Group

Reklama