Liga Europy: Poznaj stadiony, na których Raków zagra w europejskich pucharach

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Liga Europy: Poznaj stadiony, na których Raków zagra w europejskich pucharach Mistrzowie Polski po raz pierwszy w swojej historii awansowali do fazy grupowej międzynarodowych rozgrywek klubowych. Choć Liga Mistrzów wydawała się na wyciągnięcie ręki, to ostatecznie Medaliki muszą zadowolić się występami w Lidze Europy. Taki wynik należy jednak rozpatrywać w kategoriach ogromnego sukcesu. Poznajcie areny, na jakich Raków będzie rywalizował w europejskich pucharach.

Reklama

Droga Rakowa do fazy grupowej LE

Niezbyt wysoka pozycja Polski w rankingu ligowym UEFA powoduje, że jedynie mistrz naszego kraju ma prawo występu w eliminacji do najbardziej prestiżowych rozgrywek europejskich, Ligi Mistrzów. Częstochowianie zmagania rozpoczęli od pierwszej rundy, a ich przeciwnikiem była estońska Flora Tallinn. W pierwszym meczu rozegranym na Stadionie Rakowa gospodarze odnieśli skromne, jednobramkowe zwycięstwo nad przyjezdnymi. Spotkanie z trybun oglądał komplet widzów. Tydzień później na A. Le Coq Arenie w stolicy Estonii, Medaliki dopełniły formalności, pewnie wygrywając 3:0.  Na ten mecz udała się delegacja 196 kibiców z Częstochowy, a wśród nich byli też sympatycy klubów, z którymi Raków ma zgodę.

A. Le Coq Arena© Grenzenlos Groundhopping

W drugiej rundzie eliminacji poprzeczka zawieszona została znacznie wyżej, bo podopieczni Dawida Szwargi wylosowali kata polskich klubów z ostatnich lat, Karabach Agdam. Przy Limanowskiego 83, ponownie przy wypełnionych po brzegi trybunach, po szalonym meczu częstochowianie zwyciężyli 3:2. Zaliczka była niewielka i cała piłkarska Polska drżała przed rewanżem w Baku. Na Stadionie Olimpijskim w stolicy Azerbejdżanu Raków cierpiał niemiłosiernie, ale Medalikom udało się osiągnąć korzystny wynik dający awans do kolejnej rundy (1:1). Jak donosi strona kibiców mistrzów Polski na Facebooku, Wieczny Raków, na mecz mimo problemów wizowych dotarło 12 fanatyków spod Jasnej Góry.

Dzięki zwycięstwie w dwumeczu z Karabachem, Czerwono-Niebiescy zagwarantowali sobie występ w fazie grupowej Ligi Konferencji. Podopieczni Dawida Szwargi nie osiedli jednak na laurach i do starcia w trzeciej rundzie kwalifikacji z Arisem Limassol podeszli maksymalnie skoncentrowani. W pierwszym meczu w Częstochowie, ponownie wyprzedanym, padł wynik 2:1 na korzyść gospodarzy. W rewanżu w iście tropikalnych warunkach, udało się zwyciężyć 1:0. Na Alphamega Stadium na Cyprze pojawiło się 71 Medalików.

Awans do czwartej rundy eliminacji LM oznaczał jednocześnie kwalifikację do fazy grupowej Ligi Europy. Rywalem Rakowa tym razem była FC Kopenhaga z Kamilem Grabarą w bramce. Tym razem mistrzowie Polski nie mogli już grać w Częstochowie, ponieważ ich domowy obiekt nie spełnia wymogów licencyjnych UEFA dla fazy play-off Champions League. Pojawiła się zatem konieczność znalezienia stadionu zastępczego.

Parken© Jörg Pochert

Padło na niedawno oddany do użytku, ArcelorMittal Park w Sosnowcu. Medaliki szczelnie wypełnili obiekt Zagłębia, zajmując nawet miejsca w sektorze gości, ponieważ na kibiców z Danii został nałożony zakaz stadionowy. Możliwość usłyszenia hymnu LM, który wybrzmiał na obiekcie w Sosnowcu, była czymś niesamowitym dla wszystkich zgromadzonych na trybunach i przed telewizorami.  Sam mecz nie potoczył się po myśli Rakowa i zakończył się porażką 1:0. Dobra gra częstochowian pozwalała mieć nadzieję na korzystny wynik w rewanżu.

Na Parken w Kopenhadze udała się solidna ekipa kibiców z Częstochowy. Na sektorze gości zasiadło 380 osób, a wśród nich byli też sympatycy zaprzyjaźnionych klubów. Niestety, piłkarze Rakowa choć grali jak równy z równym z mistrzami Danii, a momentami wręcz dominowali, to ostatecznie jedynie zremisowali 1:1. Taki wynik oznaczał awans FC Kopenhagi do fazy grupowej LM, a dla Medalików rywalizację w Lidze Europy. Rywalami Czerwono-Niebieskich będą Atalanta Bergamo, Sporting Lizbona i Sturm Graz. Zapraszamy do zapoznania się z ich stadionami.

Gewiss Stadium | Atalanta Bergamo

Właściciel Rakowa, Michał Świerczewski, swojego czasu powiedział, że jego celem jest, aby jego klub był Atalantą w polskich warunkach. Włoski zespół z siedzibą w, prawie dwukrotnie mniejszym od Częstochowy, Bergamo w ostatnich latach regularnie występuje w europejskich pucharach. Dwukrotnie zdarzyło im się też wyjść z grupy w Lidze Mistrzów, co pokazuje, że wielkość nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Orobici grają na Gewiss Stadium, który jak na czołową drużynę włoską jest raczej kameralny.

Gewiss Stadium© Saggittarius A (CC BY-SA 4.0)

Pod koniec kwietnia 2019 roku rozpoczęła się gruntowna modernizacja areny, której głównym założeniem jest likwidacja łuków za bramkami oraz zastąpienie ich nowymi, większymi i nowocześniejszymi trybunami, położonymi tuż za liniami końcowymi boiska. Pierwszy etap obejmował przebudowę trybuny za północną bramką. Nowa trybuna została udostępniona kibicom w tym samym roku.

Drugim etapem była przebudowa wschodniej trybuny z zachowaniem historycznej fasady. Prace te przeprowadzono latem roku 2020. Doraźnie wyposażono wówczas również w nowe krzesełka starą południową trybunę. Kompletna przebudowa tej trybuny będzie ostatnim etapem prac, który ma się zakończyć latem roku 2024. Pojemność stadionu po przebudowie ma wynieść 23 370 widzów. Przykład Atalanty pokazuje, że można z archaicznego obiektu, etapami zrobić stadion godny ambicji klubu. Kibice z Częstochowy z pewnością marzą o tym, aby ich obiekt też przeszedł taką metamorfozę.

Sporting Lizbona | Estádio Jose Alvalade XXI

Kolejnym rywalem Medalików w fazie grupowej LE będzie utytułowany klub ze stolicy Portugalii. Ich domowy obiekt Estádio José Alvalade XXI został zainaugurowany 6 sierpnia 2003 roku. Jest to już siódmy dom Sportingu. Nowa arena powstała z myślą o Euro 2004, które rozegrano na portugalskich boiskach. Stadion zaprojektował znany z wyjątkowo jaskrawych wizji portugalski architekt Tomas Taveira, utrzymując go w barwach klubowych.

Estádio Jose Alvalade XXI© Grzegorz Kaliciak

Arena posiada elewację składającą się z wielokolorowych płytek. Siedzenia były niegdyś ułożone w losowo wyglądającą mozaikę o mieszanych kolorach, jednak w drugiej dekadzie użytkowania stopniowo zmieniano je na ciemnozielone. Cały proces zakończył się przed nowym sezonem. Wieże podtrzymujące dach i schody wejściowe, początkowo jasnożółte, również przemalowano na zielono. Sporting wciąż prowadzi prace związane z usuwaniem płytek na zewnątrz Alvalade. Prace są zaawansowane i mają zakończyć się wkrótce, dzięki czemu stadion stanie się całkowicie zielony.

Estádio José Alvalade poza miejscami dla ponad 50 000 widzów pod trybunami posiada szerokie zaplecze, wliczając centrum konferencyjne, supermarket, gabinety klubu i siedziby kilku innych podmiotów.

Sturm Graz I Merkur-Arena

Ostatnim przeciwnikiem Rakowa w fazie grupowej będzie austriacki Sturm Graz. Ich stadion został pierwotnie nazwany na cześć kulturysty, aktora i byłego gubernatora amerykańskiego stanu Kalifornia, Arnolda Schwarzeneggera, który urodził się w pobliżu Graz. Obiekt został zbudowany w latach 1996-1997 i jest własnością Stadion Liebenau Betriebs GmbH.

Merkur Arena© MCG, Krug

W grudniu 2005 roku, gdy Schwarzenegger nie powstrzymał egzekucji Stanleya Tookie Williamsa, w jego rodzinnym mieście rozpoczęła się ożywiona dyskusja na temat tego, co zrobić ze stadionem noszącym jego imię. W tym samym miesiącu Schwarzenegger odebrał miastu Graz prawo do używania swojego nazwiska, więc zostało ono usunięte ze stadionu. . W marcu 2016 roku austriacka firma ubezpieczeniowa Merkur Versicherung nabyła prawa do nazwy i obiekt został przemianowany na Merkur-Arena.

Merkur-Arena ma oficjalną pojemność 16 764 miejsc w 27 sektorach. Podczas meczów Ligi Mistrzów Sturm Graz zbudowano kilka dodatkowych platform, dzięki czemu stadion mógł pomieścić 16 000 widzów. Ponadto stadion posiada strefę przeznaczoną dla użytkowników wózków inwalidzkich. 5 września 2009 roku na stadionie odbył się mecz kwalifikacyjny do Mistrzostw Świata pomiędzy Austrią a Wyspami Owczymi, który zakończył się zwycięstwem gospodarzy 3-1.

Raków swoje domowe mecze będzie rozgrywał oczywiście w Sosnowcu. Oto terminarz częstochowian w grupie D Ligi Europy:

1. kolejka - 21 września 2023

godz. 21:00 - Atalanta Bergamo - Raków Częstochowa

2. kolejka - 5 października

18:45 - Raków Częstochowa - Sturm Graz

3. kolejka - 26 października

18:45 - Raków Częstochowa - Sporting Lizbona

4. kolejka - 9 listopada

21:00 - Sporting Lizbona - Raków Częstochowa

5. kolejka - 30 listopada

18:45 - Sturm Graz - Raków Częstochowa

6. kolejka - 14 grudnia

21:00 - Raków Częstochowa - Atalanta Bergamo

Dla sympatyków Medalików gra w tej fazie rozgrywek to z pewnością ogromne wydarzenie. Szkoda, że aby zobaczyć swoich ulubieńców będą musieli jeździć do Sosnowca. Oby sukces sportowy klubu wpłynął na władze Częstochowy i jak najszybciej rozpoczęła się modernizacja „kurnika” przy Limanowskiego 83.

Podobny w formie artykuł przygotowaliśmy o stadionach rywali Legii w fazie grupowej LKE. Koniecznie musicie się z nim zapoznać.

ArcelorMittal Park© ArmagieDron

Reklama